Παναθηναϊκός - Σλάβια Πράγας 1-1, το πάλεψαν οι «πράσινοι» αλλά έμειναν εκτός Ευρώπης

Αύγουστος 12, 2022

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σλάβια Πράγας στη Λεωφόρο και έμεινε εκτός συνέχειας στο Europa Conference League.
Με τα δεδομένα ξεκάθαρα εις βάρος του, μετά την ήττα του με 2-0 στην Eden Arena της Πράγας, ο Παναθηναϊκός πάλεψε με αποφασιστικότητα για την ανατροπή απόψε στη Λεωφόρο..

Ωστόσο, αν και προηγήθηκε και είχε ευκαιρίες για γκολ (ανάμεσά τους ένα δοκάρι στο 2ο λεπτό) δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τα play off του Europa Conference League.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με ένα τρομερό γκολ στο 57'. Από σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, ο Σπόραρ με εκπληκτική προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα και έβαλε «φωτιά» στη Λεωφόρο.

Ωστόσο, στη συνέχεια παρότι πίεσε για ένα ακόμη τέρμα ώστε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, τελικά δεν τα καταφέρε.

Στις καθυστερήσεις, από λάθος του Καμπετσή, ο Ζουρέτσκα μπήκε στην πορεία της μπάλας, πέρασε και τον Μπρινιόλι και πλάσαρε για το 1-1.

Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν καταλόγισε ο διαιτητής στο 42ο λεπτό, όταν ο -ήδη «κιτρινισμένος»- Μαντούς ανέτρεψε τον Σένκεφελντ εντός περιοχής.