Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 93 - 74: Πρωταθλητές οι «ερυθρόλευκοι», γλέντι τίτλου μέσα στο ΣΕΦ

Ιούνιος 18, 2022
Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στον 3ο τελικό της Basket League με τον Παναθηναϊκό και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας μέσα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ κάνοντας τη... σκούπα στη σειρά των τελικών της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 93- 74 και κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλήματος μετά από έξι χρόνια κάνοντας τρεις νίκες στη σειρά των πλέι οφ.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες, μετά την επιστροφή τους στην Α1, έκαναν το πρώτο του double μετά το 1997.

Σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν το 13ο πρωτάθλημα Ελλάδας στην Ιστορία τους.

Δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.