Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Υπερηχητικός Νέντοβιτς, άλωσε το ΣΕΦ

Νοέμβριος 23, 2021

Παρά το ότι οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, ο Σέρβος «φονιάς» γύρισε μόνος του το παιχνίδι με 24 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Ο Σέρβος γκαρντ πήρε από το χέρι τους πράσινους στην τέταρτη περίοδο και τους οδήγησε στην μεγάλη ανατροπή έχοντας 24 πόντους στο παιχνίδι. Πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην βαθμολογία της Basket League με ρεκόρ 6-1.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ δεν ήταν εξαιρετικός, ήταν εκπληκτικός. Με 24 πόντους διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο του Μπαρτζώκα και με το τεράστιο τρίποντο 102 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, υπέγραψε το «διπλό» του «τριφυλλιού».

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη. Ειδικά στο τελευταίο επτάλεπτο με το σερί 26-9 που έκαναν οι «πράσινοι», πέτυχαν έναν τεράστιο θρίαμβο, γυρίζοντας το ματς από το -12 του 33ου λεπτού. Εγκλωβίζοντας επιθετικά τους «ερυθρόλευκους».

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Στο 33′ ο Ολυμπιακός προηγούνταν 67-55. Ο κόουτς των γηπεδούχων άφησε την ομάδα του χωρίς σκόρερ, την ώρα που ο Πρίφτης έδωσε την… μπαγκέτα στον Νέντοβιτς που ήταν «καυτός» και οδήγησε το «τριφύλλι» στο διπλό.

THE POINT: Τα 7/9 τρίποντα που πέτυχε ο Παναθηναϊκός, σημειώνοντας 33 πόντους στην τελευταία περίοδο, ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά και έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να πάρουν οι «πράσινοι» ένα ακόμα «διπλό» στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Το πλάνο του Πρίφτη

Ο Ολυμπιακός έκανε δυνατή αρχή στο ματς, όπως συνηθίζει στο ΣΕΦ. Με κύριο άξονα στην επίθεση τον Βεζένκοφ που πέτυχε τους 7 από τους 10 πόντους των «ερυθρόλευκων» (10-3) με το +9 από τον Γουόκαπ να είναι η μεγαλύτερη διαφορά (12-3) στο 6′.

Η άμυνα ζώνης του Πρίφτη, αλλά και οι αλλαγές που έκανε, διαφοροποίησαν εντελώς την εικόνα του ματς. Το «τριφύλλι» δεν επέστρεψε απλά, αλλά πήρε και το προβάδισμα. Με σερί 12-1 και καθοριστικό τον Σαντ Ρος, πήγε στο 15-14 με το οποίο έκλεισε την περίοδο χάρη στο τρίποντο του Νέντοβιτς.

Ο τρόπος με τον οποίο έπαιζαν άμυνα οι «πράσινοι» είχε εγκλωβίσει τους «ερυθρόλευκους». Ο Νέντοβιτς είχε ξεκινήσει καλά το ματς, αλλά ο Μπαρτζώκας έβαλε στο ματς τον Λαρεντζάκη που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό (16-15). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ως το 23′ (22-21).

Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και με το τρίποντο του Λαρεντζάκη βρέθηκε στο +6 (27-21). Άμεση αντίδραση του «τριφυλλιού» που έκανε ένα ακόμα μεγάλο σερί 15-4 και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου, έφτασε στο +5 (36-31), για να κλείσει το ημίχρονο 33-36.https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/athlitismos/363562/olympiakos-panathinaikos-76-81-yperixitikos-nentovits-alose-to-sef