Ήττα στον Αρχάγγελο για την Α.Ε Κω

Φεβρουάριος 22, 2020

Με γκολ του Μανώλη Ευγενικού στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρης Αρχαγγέλου έκαμψε την αντίσταση της Α.Ε Κω και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς
Κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος με λιγοστές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ο Άρης είχε μια φλύαρη υπεροχή, αλλά δυσκολευόταν αρκετά να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα απείλησε πρώτη στο ματς, όταν το φάουλ του Χατζηφούντα στο 7΄ βρήκε στο τείχος, άλλαξε πορεία, με τον Βαρέλη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Η απάντηση του Άρη ήρθε με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώναμ όταν ο Γαϊτάνος βρήκε τον Μάλλιο στην μεγάλη περιοχή, με τον Δημητριέβιτς να διώχνει δύσκολα το πλασέ του τελευταίου.

Στην επανάληψη ο Άρης μεταμορφώθηκε με την είσοδο του Στάτη στο ματς, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αρκετή κόπωση στο παιχνίδι τους, καθώς παρατάχθηκαν στον Αρχάγγελο με μόλις 11 ποδοσφαιριστές. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά πρώτοι όταν στο 64΄ ο Οχτάρας βρήκε τον Μπεκιρλάρι, αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Βαρέλη. Δύο λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με τον Παπαοικονόμου να βρίσκει εξαιρετικά τον Ευγενικό στο ύψος του πέναλτυ και τον 30χρονο επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 69΄ ο Στάτης έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του σουτάροντας ελάχιστα πάνω από το δοκάρι, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Παπαοικονόμου στο 80΄ έπειτα από ιδανική αντεπίθεση. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς άνηκε και πάλι στον Άρη, με τον Δημητριάδη να βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Ευγενικό, που πλάσαρε για να διώξει δύσκολα ο Δημητρίεβιτς.

MVP
Ο Τσαμπίκος Στάτης ήταν αυτός που πέρασε στο ματς στο 56ο λεπτό και άλλαξε ολοκληρωτικά την εικόνα του Άρη. Ο νεαρός μέσος επέστρεψε στους «κιτρινόμαυρους» και έκανε ντεμπούτο κόντρα στην Α.Ε Κω με τον καλύτερο τρόπο. Ο Ευγενικός ακολούθησε σε απόδοση.