Ήττα στην Λίνδο για την Α.Ε Κω

Φεβρουάριος 27, 2020

Αξιοποιώντας σε μεγάλο βαθμό όλες τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, ο Κλεόβουλος επικράτησε με 5-1 της Α.Ε Κω στο γήπεδο Λίνδου και ξέφυγε αρκετά από την ζώνη που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Πολυφωνία στο σκοράρισμα για την ομάδα του Δημήτρη Δογιάμα με τους Μπαϊράκτάρη Μ, Ταγκάεφ, Διακογεωργίου, Κακλαμάνο και Νικηταρά να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπεκιρλάρι είχε μειώσει προσωρινά για την Α.Ε Κω, που έπαιζε και με 10 παίκτες από το 62΄ λόγω της αποβολής του Δημητρίεβιτς. Αδικεί το σκορ την ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα που σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες μέχρι την φάση της κόκκινης.

Το ματς
Ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι διεξήχθη στην Λίνδο, με την Α.Ε Κω να χάνει τις ευκαιρίες και τον Κλεόβουλο να πετυχαίνει τα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιουργούσαν κινδύνους στο πρώτο μέρος, αλλά την διαφορά την έκαναν ξεκάθαρα οι επιθετικοί των φιλοξενούμενων με την ποιότητα που διαθέτουν. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπεκιρλάρι βγήκε σε θέση βολής με τον Χρυσανθή, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ. Στην πρώτη καλή στιγμή τους στο ματς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Κουκουτσέλα να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Μάριο Μπαϊρακτάρη και τον τελευταίο με άψογη λόμπα να πετυχαίνει το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Α.Ε Κως απείλησε ξανά με το σουτ του Οχτάρα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 21΄ οι γηπεδούχοι που έβρισκαν πλέον περισσότερους χώρους, έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα όταν ο Γκίκας συνδυάστηκε άψογα με τον Ταγκάεφ που πλάσαρε από δύσκολη γωνία τον Δημητρίεβιτς για το 2-0. Η Α.Ε Κως ανέβασε ξανά στροφές στο φινάλε του πρώτου μέρους και στο 58΄ έχασε μοναδική ευκαιρία να μπει ξανά στην διεκδίκηση του ματς. Ο διαιτητής Θωμάς Πατσιόπουλος υπέδειξε πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Οικονόμου στον Χατζηφούντα, αλλά ο Τογρού από τα 11 μέτρα νικήθηκε από τον Χρυσανθή. Δύο λεπτά αργότερα ο Χρυσανθής με βολέ βρήκε τον Κακλαμάνο στην πλάτη της άμυνας, αλλά το διαγώνιο σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον Μαυρίδη να βρίσκει εξαιρετικά τον Χατζηφούντα στην πλάτη της άμυνας και τον τελευταίο να πλασάρει άουτ, όντας σε θέση βολής με τον Χρυσανθή.

Παρά την απογοήτευση των χαμένων ευκαιριών (συμπεριλαμβανομένου και του πέναλτυ), η Α.Ε Κως μπήκε με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και στο 53΄ έφτασε στο 2-1 όταν ο Χατζηφούντας με παράλληλη μπαλιά από δεξιά βρήκε τον Μπεκιρλάρι που πλάσαρε στα δίχτυα για το 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση με τον Μπεκιρλάρι να ελίσσεται μέσα στην περιοχή και να πλασάρει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα πίεζε αναζητώντας το 2-2, αλλά οι ελπίδες της έσβησαν στο 62΄ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων. Πιο συγκεκριμένα ο Ταγκάεφ με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μπαϊρακτάρη, ο τελευταίος πλάσαρε τον Δημητρίεβιτς που απέκρουσε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Πατσιόπουλο. Μάλιστα ελλείψει άλλου τερματοφύλακα στον πάγκο, την θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Τσαγκάρης. Ο Διακογεωργίου ανέλαβε την εκτέλεση του κερδισμένου φάουλ και με καταπληκτική εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας για το 3-1, που ουσιαστικά κλείδωσε οριστικά την νίκη του Κλεόβουλου.

Η Α.Ε Κως είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο ματς στο 80ο λεπτό όταν ο Χατζηφούντας με εξ επαφής πλασέ ανάγκασε τον Χρυσανθή σε δύσκολη επέμβαση. Στα τελευταία λεπτά ο Κλεόβουλος έβρισκε αρκετούς χώρους και στο 83΄ έχασε μοναδική ευκαιρία, με τον Ταγκάεφ να πλασάρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι, έπειτα από μπαλιά του Μπαϊρακτάρη. Στο 85΄ ο Κουκουτσέλας με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Νικηταρά στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος γύρισε για τον Κακλαμάνο που δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας να πετύχει το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 87΄ ο Παναγιώτης Νικηταράς με εξαιρετική σέντρα σουτ από δεξιά και την πορεία της μπάλας να ξεγελά τον Τσαγκάρη.

MVP
Ο Παναγιώτης Κουκουτσέλας έκανε τα πάντα στην μεσαία γραμμή του Κλεόβουλου. Έτρεξε αρκετά, μάρκαρε, δημιουργούσε και είχε συμμετοχή σε ορισμένα γκολ της ομάδας του

Στο ύψος του
Ο Μανώλης Χατζηφούντας παρά τις χαμένες ευκαιρίες που είχε στο ματς ήταν αυτός που ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Κλεόβουλου. Κέρδισε το πέναλτυ που δεν αξιοποίησε ο Τογρού, έδωσε την ασίστ στον Μπεκιρλάρι για το 2-1, ενώ βρέθηκε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ.

Πατσιόπουλος Θωμάς (Κοκμοτός, Κοττόρος)

Κλεόβουλος (Δημήτρης Δογιάμας): Χρυσανθής, Μπαϊρακτάρης Η, Χαμιτάι, Γκίκας (46΄ λ.τ Διακογεωργίου), Κουκουτσέλας, Κακλαμάνος, Μπαϊρακτάρης Μ, Κολιοκώστας (74΄ Τσελεπίδης), Ταγκάε, Οικονόμου (56΄ Νικηταράς), Παπαζούδης

Α.Ε Κως (Λεωνίδας Κουτσίκας): Δημητριέβιτς, Κοτσάκι, Ζαΐμι, Τσαγκάρης, Χιούσι, Ραμπότας, Μπεκιρλάρι, Μαυρίδης, Τογρού, Οχτάρας (87΄ Μωραϊτής), Μαυρίδης (87΄ Ραπάι), Χατζηφούντας