Το πάλεψε, αλλά έχασε (71-68) από τη Ζιέλονα Γκόρα ο Παναθηναϊκός

Νοέμβριος 07, 2015

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο

Δεν γίνεται μακριά απ' το ΟΑΚΑ! Ένας κακός κι εκνευριστικά άστοχος Παναθηναϊκός ηττήθηκε ΚΑΙ απ' τη Ζιέλονα Γκόρα (71-68), με τους Διαμαντίδη-Πάβλοβιτς να μην μπορούν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Με τον Παναθηναϊκό να παίζει άμυνα… με τα μάτια, να μην βρίσκει τα πατήματά του στην επίθεση και την Ζιέλονα Γκόρα να επιτίθεται γρήγορα (κι όχι στο 5v5), το τριφύλλι βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς (9-4). Γιάνκοβιτς και Ραντούλιτσα (που βρήκε… πεδίο δράσης με 3/3 σουτ από κοντά) έδιναν ανάσες στους προβληματικούς πράσινους για το 13-11 στο 7’, προτού ο Φελντέιν φέρει σε θέση οδηγού την ομάδα του με 13-14. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς «κόλλησαν» (ενδεικτικό το 1/3 βολές του Πάβλοβιτς) και ο Ζαμοΐσκι τιμώρησε τις κακές περιστροφές τους, ευστοχώντας σε τρίποντο για το 19-15 στο 10’.

Εκεί που το τρίποντο του Καλάθη έδειξε να… ξυπνά τον Παναθηναϊκό (μειώνοντας σε 22-18), τα πολλά προβλήματα επανήλθαν. Κακή άμυνα, δεύτερες ευκαιρίες στους Πολωνούς, εύκολα χαμένα λέι-απ και… μοιραία η Ζιέλονα Γκόρα έτρεξε σερί 7-0 για το 29-18. Ακόμα και ο Διαμαντίδης δεν μπορούσε να βάλει «φρένο» στην κακή εμφάνιση της ομάδας του και παρά τις προσπάθειες Γιάνκοβιτς-Πάβλοβιτς, όσο οι άλλοι δεν έμπαιναν στην εξίσωση κι όσο η άμυνα εξίσου ήταν απούσα, τόσο οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα διαφορά ασφαλείας, 34-22. Οι πράσινοι έκαναν πολλά λάθη, έχαναν αρκετές βολές (7/13 στο πρώτο μέρος), ήταν… εκνευριστικά άστοχοι απ’ τα 6,75 (2/11) κι αν δεν ήταν ο Πάβλοβιτς (9π.) να κρατήσει όρθιο τον Εξάστερο (κόντρα στους Ζαμοΐσκι και Πονίτκα που τιμωρούσαν την κακή άμυνα στο ζωγραφιστό), τότε το -7 του ημιχρόνου (40-33) θα ήταν μεγαλύτερο.

Τα δύο γρήγορα καλάθια του Φελντέιν έδωσαν… αέρα στον Παναθηναϊκό (41-37) και παρά την άμυνα που δεν βελτιωνόταν, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους παρέμενε κοντά στο σκορ χάρη στο τρίποντο του Φώτση (45-40) και τα τελειώματα του Κούζμιτς (50-45) από ασίστ Καλάθη (6 είχε φτάσει), με τον Ραντούλιτσα καθηλωμένο με φάουλ στον πάγκο. Κι εκεί που έλεγες πως «τώρα θα γυρίσει», Φελντέιν και Πάβλοβιτς πήραν λάθος αποφάσεις και οι Πολωνοί τους… τιμώρησαν για εκ νέου διψήφιες διαφορές (55-45). Ενδεικτικό της πράσινης «κρίσης» και της έλλειψης ρυθμού, το ρεσιτάλ άστοχων βολών που συνεχιζόταν (2/4 του Γιάνκοβιτς στα τελευταία λεπτά), κάτι που αναγκαστικά κρατούσε μακριά τον Παναθηναϊκό και στο -8 στο φινάλε του δεκαλέπτου, 57-49.

Τα άστοχα τρίποντα παρέμεναν «πληγή» για τον Παναθηναϊκό, που εκ του αποτελέσματος δεν δικαιωνόταν για την επιλογή αυτή, με το 59-51 υπέρ της Ζιέλονα. Ο Τζόρτζεβιτς έριξε στο παρκέ τον Κούζμιτς και αυτός ήταν ο κρυφός άσος, με «δυνατή» άμυνα στο ζωγραφιστό που ουσιαστικά κάλυψε τις «τρύπες» που υπήρχαν, με καλά τελειώματα (μετά από ώρα ήταν ο πρώτος που είχε 2/2 βολές) ενώ ο Φελντέιν βγήκε… μπροστά στην επίθεση για το 61-58. Ο Δομινικανός γκαρντ ήταν ο μόνος λόγος που ο Παναθηναϊκός ήλπιζε στην ανατροπή, ισοφαρίζοντας με μεγάλο τρίποντο σε 63-63 στο 37’. Ο Κόζαρεκ με παρόμοιο τρόπο –και τιμωρώντας την κακή περιφερειακή άμυνα του τριφυλλιού- έγραψε το 68-63, στο 1:35’ πριν το τέλος. Ο Διαμαντίδης –αν και κακός ως τότε- βγήκε μπροστά στο κρίσιμο και με τρίποντο μείωσε σε 69-68 στα 30’’. Ο Τζούρισιτς ευστόχησε σε δύο βολές και απέμεναν 9,5’’ για τον Παναθηναϊκό. Το μακρινό τρίποντο του «3D» και το υπό καλύτερες προϋποθέσεις του Πάβλοβιτς βρήκαν σίδερο κι έτσι το τριφύλλι έφυγε ΞΑΝΑ ηττημένο, με 71-68 από τη Ζιέλονα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.