"Σίφουνας" στα Χανιά

Ιανουάριος 18, 2016

Σε ρυθμούς ρελαντί ο Ιπποκράτης πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά κερδίζοντας με 75-46 τον τοπικό Κύδωνα.

Με τη νίκη αυτή και την ήττα του Πρωτέα Βούλας στην Πετρούπολης, ο Ιπποκράτης ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου νότου της Γ’ Εθνικής έχοντας όμως και δύο συγκάτοικους… Το Μαρούσι (με το οποίο παίζει εκτός έδρας την προσεχή Κυριακή) και τον Πρωτέα Βούλας, ενώ ακολουθούν κατά πόδας η Αγία Παρασκευή, ο Κάδμος Θήβας και ο Τρίτωνας (δεν έπαιξε με τον Ηρόδοτο, σε παιχνίδι που θα κερδίσει έτσι κι αλλιώς…).

Η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου ήταν σοβαρή στην Κλαδισσό και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, παίρνοντας τη νίκη. Το ξεκίνημα ήταν μοιρασμένο (9-9 στο 5’ και 15-16 στο 10’), με τους Κώους να ανεβάζουν στροφές και να ξεφεύγουν με +10 (18-28 στο 15’)… Το ημίχρονο τελείωσε σχεδόν με νταμπλ-σκορ (20-38), με τονΙπποκράτη να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο γ’ δεκάλεπτο και να κάνει επιμέρους σκορ 5-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κερδίζοντας με +29 στα Χανιά.Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-16, 20-38 (ημ.), 42-62, 46-75 Διαιτητές: Παυλόπουλος- Ορφανός Ι.
ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ (Σδράκας): Βλαχάκης 9(1), Υφαντόπουλος 6(2), Αλεξίου 8, Σανιδάκης, Τούρος, Τσαμπάς 12, Μπερτίδης, Μπαγάκης 2, Κολαρετάκης, Γκιούλης 5, Λιονάκης 3, Κοντογιάννης 1.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Δημητρίεβιτς 3(1), Κουκουράβας 13(3), Τσιλιγκίρης, Πλευράκης 2, Γκοράτσας, Σκούφης, Ασημακόπουλος 20, Μελεούνης, Χαρίσης 21, Ψάλτου 2, Κανταρέγια, Τσατάλας 14.