Πάλεψε όσο μπορούσε

Οκτώβριος 18, 2015

Παρόλο που για 25 λεπτά στάθηκαν εξαιρετικά απέναντι στον Πρωτέα Βούλας καταφέρνοντας μάλιστα να πηγαίνουν το ματς πόντο πόντο (25-25) στο ημίχρονο

με όπλο την καλή άμυνα των αθλητριών του Γιάννη Παπούλη πάνω στα ατού του Πρωτέα στο τέλος η ο Ιπποκράτης Kos Hotel δεν άντεξε και ηττήθηκε με 64-50 απ’ τον Πρωτέα στην Βούλα για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Η ομάδα του νησιού μας που είδε την Γούναρη να αγωνίζεται τραυματισμένη σχεδόν απ’ την αρχή της αναμέτρησης πάλεψε για την υπέρβαση αλλά μετά το 25’ έμεινε από δυνάμεις.

Με καλή άμυνα από όλες τις αθλήτριες (παρόλο που Γούναρη και Σβύνου έπαιζαν τραυματισμένες) ο Ιπποκράτης Kos Hotel κατάφερε να περιορίσει τον Πρωτέα Βούλας και παίρνοντας πόντους κυρίως από Σίντι και Γούναρη και να πάει στο ημίχρονο με το ματς στην ισοπαλία (25-25).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ μπλοκάροντας στον επιθετικό τομέα τον Ιπποκράτη Kos Hotel και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν σε μια εύκολη νίκη.

Η ομάδα όμως του Γιάννη Παπούλη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να παλέψει για την ανατροπή και στο 35’ μείωσε στους έξι πόντους ωστόσο ένα γκολ φάουλ για την ομάδα μας που δεν δόθηκε και ένα αντιαθλητικό που έδωσαν οι διαιτητές λανθασμένα σε φάουλ που έκανε η Σαράγια επέτρεψαν στον Πρωτέα να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να φτάσει στη νίκη με 64-50.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-15, 25-25 (ημ.), 46-38, 64-50

Διαιτητές: Αναστασίου- Φραγκούλη

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Ρούταν 16(2), Κωστάκη 7(1), Σπυριδοπούλου 11, Σπηλιώτη 2, Ράτσα Ιβάνα 4, Νικολοπούλου 2, Ράντοφ 13, Χατζηγιακουμή 6(2), Τσιχλάκη 3(1), Δανδουλάκη.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Άλφορντ 6, Κασάπογλου 5(1), Πατμίου 4, Γούναρη 12(2), Σίντι 16(1), Σβύνου 2, Σαράγια 3, Δρεττάκη 2, Καλυμνιοναρή.