Εύκολη νίκη για τον Ιπποκράτη

Νοέμβριος 16, 2015

Πήρε φόρα ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος κέρδισε σχετικά εύκολα τον Άρη Πετρούπολης με 77-63 και παρέμεινε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με κορυφαίο τον Κώστα Χαρίση (πέτυχε 12 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και 10 στο γ’ δεκάλεπτο) και παίζοντας χωρίς τον Παναγιώτη Τσατάλα, οι Κώοι ήταν σαφώς πιο ποιοτικοί και πήραν την πολύτιμη νίκη, συνεχίζοντας το κυνήγι του πρωτοπόρου Πρωτέα Βούλας. Ο Άρης Πετρούπολης πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στο α’ δεκάλεπτο (7-4 στο 3’ και 12-13 στο 6’), ενώ πήρε το προβάδισμα με 24-22. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου βελτίωσε αισθητά την άμυνα της (ο Άρης Πετρούπολης πέτυχε μόλις επτά πόντους στο β’ δεκάλεπτο), ενώ βρήκε λύσεις με τους Ασημακόπουλο και Γκοράτσα για να γίνει το 27-28 (15’)… 38-29 στο ημίχρονο.

Στην «επανάληψη», ο Άρης Πετρούπολης πάλεψε μέχρι το 27’ (46-38)… Ένα καλό τρίλεπτο για τους γηπεδούχους, τους έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγουν με 59-43 (30’) και να «καθαρίσουν» την υπόθεση- νίκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική σημασία (64-47 στο 33’ και 66-55 στο 36’), με τους Κώους να φτάνουν άνετα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-22, 38-29(ημ.), 59-43, 77-63

Διαιτητές: Αντωνίου- Κονταράτος

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Δημητρίεβιτς, Κουκουράβας 10(2), Τσιλιγκίρης, Σκούφης 6(2), Βουρλούμης, Μελεούνης 9(1), Ασημακόπουλος 15(1), Γιαννούλης, Χαρίσης 24, Ψάλτου 4, Χρήστου, Γκοράτσας 9(3)

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κακαλιάς): Βενετουράκης 3(1), Χρονόπουλος 12, Μπαζιώτης 5, Κώτσιας, Αρτεμάκης 4, Μπινιάρης, Παπαγεωργόπουλος 23(2), Μακρόπουλος 6, Βεντούρης 10(1).