Επέστρεψε στις νίκες ο Ιπποκράτης

Νοέμβριος 30, 2015

Πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (66-58) ο Ιπποκράτης επικράτησε του Κάδμου για την 8η αγωνιστική της Γ' Εθνικής (2ος Όμιλος Νότου) και επέστρεψε έτσι με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες.

Η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ασημακόπουλο, Χαρίση και Ψάλτου και παρόλο που στο 4ο δεκάλεπτο κόλλησε επιθετικά και επέτρεψε στον Κάδμο να μειώσει πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 66-58.

Έχοντας σε καλή μέρα τους Κουκουράβα και Ασημακόπουλο στην αρχή του ματς ο Ιπποκράτης έβρισκε εύκολα πόντους και κατάφερε με πάθος στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση να πάρει προβάδισμα με 25-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κάδμος με Τσιριμώκο και Γκρινιάρη στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις επιθετικά και παρόλο που ο Ιπποκράτης έδειχνε να χάνει τον ρυθμό του επιθετικά κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά από Ψάλτου και Ασημακόπουλο και να πάει στα αποδυτήρια με το +7 (36-29).

Με συνεχόμενους πόντους απ’ τον Χαρίση και την πολύτιμη βοήθεια του Ασημακόπουλου ο Ιπποκράτης πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 12 πόντων (46-34) στο 25’ με τον Κάδμο να βρίσκει λύσεις μόνο απ’ την γραμμή των ελευθέρων βολών κυρίως με τον Γκρινιάρη αρχικά με τον Τσιριμώκο στην συνέχεια να παίρνει πρωτοβουλίες και να είναι η μόνη επιθετική λύση της ομάδας του. Ο Ιπποκράτης έπαιρνε σταθερά πόντους από Ασημακόπουλο και στο φινάλε της τρίτης περιόδου και από Γκοράτσα και Σκούφη και κράτησε το προβάδισμα που είχε χτίσει απ’ τα μισά της περιόδου (54-42).

Ο Ιπποκράτης βρήκε στο πρόσωπο του Ψάλτου τον σκόρερ στην αρχή της 3ης περιόδου με τον Κάδμο να παλεύει με Γκρινιάρη και Χαράτση να κρατηθεί στο ματς. Οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά, ο Κάδμος το εκμεταλλεύτηκε με σκόρερ κυρίως τον Μητρόπουλο κατάφερε να μειώσει στους έξι (64-58) 1.30 πριν το τέλος με τον Σκούφη να δίνει ανάσα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάνοντας το 66-58 και τον Μητρόπουλο στην συνέχεια να κάνει βήματα για τον Κάδμο. Κάπου εκεί τελείωσαν τα πάντα με τον Ιπποκράτη να πανηγυρίζει τη νίκη με 66-58 για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (2Ος Όμιλος Νότου).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 36-29 (ημίχρ.), 54-42, 66-58.

Διαιτητές: Στρέμπας - Χρηστίδης

Ιπποκράτης (Κανενόπουλος Μάκης): Κουκουράβας 7, Ασημακόπουλος 21, Χαρίσης 13, Ψάλτου 10 (2), Μελεούνης, Γκοράτσας 2, Τσιλιγκίρης, Δημητρίεβιτς, Χρήστου, Σκούφης 4, Τσατάλας 9(1)

Κάδμος Θήβας (Αναστασίου Απόστολος): Πανταζής 2, Παπαδάκης, Γκρινιάρης 16,Τσιριμώκος 15 (2) , Χαράτσης (8), Στεφάνου, Τσαπρούνης 2, Δρακάκης 2, Μητρόπουλος 11 (2)