«Ποδαρικό» με το δεξί (Video)

Ιανουάριος 13, 2019

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019 ο ΔΙ.ΑΣ ο οποίος για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου επικράτησε με 2-1 του Κλεάνθη Παραδεισίου στο γήπεδο Πυλίου. Μπεκιρλάρι και Θωνιάτης οι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ για τον Κλεάνθη είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Πελέκης. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Ανδρέα Σταύρου αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77’ ο Κορκίδας.

Εικόνα
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο λόγω και της μεγάλης αποχής απ’ την αγωνιστική δράση η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 10ο λεπτό όταν ο Βλαντιμίροφ έκανε το πλασέ με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Σαμολαδά και να καταλήγει άουτ.

Ο Κλεάνθης απάντησε στις καλές στιγμές με τον Ευγενικό με τον ΔΙΑ να προσπαθεί να χτυπήσει απ’ τα άκρα και να καταφέρνει στο 26’ να πετυχαίνει γκολ με τον Άρι Μπεκιρλάρι. Ήταν μια όμορφη προσπάθεια του Φονσέκα απ’ τα αριστερά ο οποίος έκανε την σέντρα και ο επερχόμενος Μπεκιρλάρι πλάσαρε στη κίνηση για το 1-0.

Μετά το 1-0 ο ρυθμός έπεσε με την μεγαλύτερη ευκαιρία να την έχει ο Κλεάνθης όταν ο Μπαούρης βρέθηκε σε θέση βολής με τον Γιακούμαρο να απομακρύνει σε κόρνερ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το υπάρχον σκορ.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι δεν υπήρχε καλός ρυθμός αφού ο ΔΙ.ΑΣ μπορεί να προσπαθούσε να κυκλοφορήσει αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν του το επέτρεπε και ο Κλεάνθης έψαχνε με βαθιές μπαλιές κυρίως να βρει τους Πελέκη και Ευγενικό. Συνεσίου και Πης απείλησαν για τον ΔΙΑ που είχε και κάποιες στημένες φάσεις που πέρασαν ανεκμετάλλευτες με τον Κλεάνθη να ψάχνει την στιγμή του στο ματς και να την βρίσκει στο 71’.

Ο Μπερετούλης εκτέλεσε το φάουλ , ο Πελέκης βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Γιακούμαρου και έκανε το 1-1. Σκορ που δεν έμεινε για αρκετή ώρα αφού ο ΔΙ.ΑΣ άμεσα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε τρία λεπτά αργότερα να πάρει ξανά προβάδισμα. Συνεσίου και Θωνιάτης συνεργάστηκαν με τον τελευταίο με κίνηση που θύμισε φορ να νικά τον Σαμολαδά για το 2-1.

Στο 77’ ο Κλεάνθης έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Κορκίδας είδε δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα πάνω στον Συνεσίου με τους γηπεδούχους πάντως να μην εκμεταλλεύονται την αριθμητική τους υπεροχή για να «κλειδώσουν» το ματς παρόλο που στην κόντρα είχαν τις προϋποθέσεις.

Στο 81’ ο Φονσέκα προσπάθησε να νικήσει τον εξερχόμενο Σαμολαδά με τον τερματοφύλακα του Κλεάνθη να απομακρύνει σε κόρνερ και αφού οι στημένες φάσεις των φιλοξενούμενων δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους ίδιους το ματς έληξε με το 2-1 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Χρυσόπουλου.

Ο κορυφαίος
Ο Γαβριήλ Συνεσίου, έδειξε αγωνιστική διάθεση σε άμυνα και επίθεση. Προσπάθησε να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του ενώ απ’ τα πόδια του ξεκίνησε το δεύτερο γκολ.

Στο ύψος του
Ο Μπερετούλης έδωσε αρκετές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής για την ομάδα του Κλεάνθη και είχε μια συνολικά καλή παρουσία

Διαιτησία
Με λάθη ο Κακουλίδης σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς. Χωρίς πρόβλημα Καραμούτας και Πατσιαούρας.

Οι συνθέσεις
ΔΙ.ΑΣ: Γιακούμαρος, Ιωαννίδης, Μαριάς, Θωνιάτης, Συντιχάκης, Αμπντουλάϊ, Συνεσίου (87’ Κάρλος), Μποϊλής, Μπεκιρλάρι (46’ Πης), Βλαντιμίροφ, Φονσέκα.

Κλεάνθης Παραδεισίου: Σαμολαδάς, Κορκίδας, Χατζηκυριάκος, Καβουκλής, Σιέχ, Μπερετούλης, Γιαννίκος, Πελέκης, Μπαούρης, Παπακωνσταντίνου (70’ Ατσίδης), Ευγενικός.