«Καθάρισε» ο Μπίσσα

Φεβρουάριος 03, 2019

Την πορεία της προς τον τίτλο συνέχισε η Ρόδος που παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 αντέδρασε, και δύο γκολ του Μπίσσα και ένα του Σουλάι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και έφτασε στη νίκη με 2-4. Τα γκολ για τους «βυσσινί» που για 60 λεπτά πατούσαν καλά αλλά έμειναν από δυνάμεις πέτυχαν οι Αρκούδας και Οχτάρας (πεν.) ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κρητικός ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ.

Εικόνα
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 4’ για την Α.Ε Κω με το μακρινό σουτ του Τογρού να περνά άουτ. Το ματς ήταν αναγνωριστικό ουσιαστικά στο πρώτο τέταρτο με την Ρόδο να καταφέρνει στο 17’ να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν από εκτέλεση φάουλ απ’ τα δεξιά ο Κρητικός με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Μετά το γκολ η Α.Ε Κως έβγαλε αντίδραση, απείλησε με τον Χατζηφούντα στο 27’ να πλασάρει άουτ από καλή θέση ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Οχτάρα στο 29’ όπως και του Χατζηφούντα ξανά στο 36’.

Η Ρόδος έψαξε από στημένες φάσεις ένα δεύτερο γκολ και στο 40’ ο Κρητικός είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση όταν στο 42’ ο Τογρού εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κεφάλα και στην επαναφορά ο Αρκούδας ανενόχλητος έκανε το 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτο μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε Κως κατάφερε στο 51’ να πάρει προβάδισμα όταν ο Χατζηφούντα ανατράπηκε απ’ τον Σουλάι με τον Δημαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Οχτάρα να νικά τον Κεφάλα για το 2-1. Απ’ το γκολ και μετά ο Σάκης Δέδες ανακάτεψε την τράπουλα έκανε πιο επιθετική την ομάδα του ψάχνοντας για την ανατροπή.

Στο 58’ ο Μπίσσα προειδοποίησε για να κάνει το 2-2 λίγο αργότερα όταν από βαθιά μπαλιά του Σουλάι στο 66’ κινήθηκε ωραία στην πλάτη της άμυνας και ισοφάρισε. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ασφυκτικά με την Α.Ε Κω να μην έχει δυνάμεις αλλά και λύσεις απ’ τον πάγκο. Στο 69’ η κεφαλιά του Καντιμοίρη πέρασε άουτ με τον Τσουλάκο να απειλεί και εκείνος με την σειρά του στο 71’.

Η «λύτρωση» για την Ρόδο ήρθε στο 75’ όταν σε μια πανομοιότυπη φάση με το γκολ της ισοφάρισης, ο Σουλάι έκανε την κάθετη πάσα ο Μπίσσα πρόλαβε τον Ντιμιτρίεβιτς και τον πλάσαρε από διαγώνια θέση για το 2-3.

Πέντε λεπτά αργότερα μάλιστα ο Σουλάι με ωραία ενέργεια και πλασέ στην κλειστή γωνία διαμόρφωσε το 2-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Νέο στάδιο Ανταγόρας.

Ο κορυφαίος
Ο Θανάσης Μπίσσα παρόλο που δεν ξεκίνησε καλά το ματς κατάφερε στο κρίσιμο σημείο να μιλήσει και με την ταχύτητα και την οξυδέρκεια του να πετύχει δύο γκολ για την ομάδα του.

Στο ύψος του
Ο Γκέστι Σουλάι έπαιζε σε ένα γήπεδο που ξέρει καλά. Υπέπεσε σε πέναλτι αλλά στην συνέχεια έφτιαξε δύο γκολ για τον Μπίσσα και πέτυχε και εκείνος ένα για το 2-4 της ομάδας του.