«Έριξαν το κάστρο» του ΔΙΑ τα Μαριτσά

Νοέμβριος 25, 2018

Ο Ηρακλής Μαριτσών κατάφερε να ρίξει το «κάστρο» του ΔΙΑ αφού επικράτησε με 1-2 στο Πυλί και άφησε την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου αρκετά πίσω στην βαθμολογία της Α’ κατηγορίας. Σπάρταλης (20’) και Γεωργαλλής (83’) ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Χατζηφούντας.

Εικόνα
Με το ξεκίνημα στο ματς ο Ηρακλής Μαριτσών απείλησε με τον Γεωργαλλή να πλασάρει με την μπάλα να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια του Μιαούδη. Ο ΔΙ.ΑΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε την πρώτη του φάση στο 15’ όταν ο Φονσέκα εκτέλεσε το φάουλ και ο Κουμέντος απομάκρυνε. Τα Μαριτσά έψαχναν είτε στην κόντρα είτε από στημένες φάσεις να απειλήσουν και στο 20’ κατάφεραν να προηγηθούν όταν ο Σκόρπος εκτέλεσε το φάουλ και ο Σπάρταλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιαούδη για το 0-1.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν απ’ τα πλάγια να απειλήσουν αλλά δεν έκαναν την μεγάλη φάση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΔΙ.ΑΣ προσπάθησε να γεμίσει την περιοχή και με την είσοδο του Χατζηφούντα και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο 54’ όταν η κεφαλιά του επιθετικού του ΔΙΑ βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μποϊλής έκανε την παράλληλη πάσα αλλά ο Θωνιάτης δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε σε θέσεις βολής. Ο ΔΙ.ΑΣ ανέβασε τις γραμμές του έψαχνε την ισοφάριση με τον Ηρακλή να χτυπά στην κόντρα επίθεση και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Μιαούδη να λέει «όχι» σε πλασέ του Γεωργαλλή. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Λερογιάννης έκανε το πλασέ με τον Μιαούδη να απομακρύνει με το πόδια σε κόρνερ.

Ο ΔΙ.ΑΣ συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση και στο 82’ έφτασε πολύ κοντά όταν ο Χατζηφούντας έκανε την παράλληλη πάσα η μπάλα απ’ τις κόντρες κατευθυνόταν προς το τέρμα αλλά ο Παπαδημήτρης απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Απ’ την εξέλιξη της φάσεις ο Λερογιάννης βρήκε τον Γεωργαλλή ο οποίος γύρισε ωραία το κορμί του και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μιαούδη για το 0-2.

Το μόνο που κατάφερε να αλλάξει ο ΔΙ.ΑΣ να μειώσει στο σκορ στις καθυστερήσεις με τον Χατζηφούντα σε 1-2 αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω και έτσι το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κορυφαίος
Αρκετοί παίκτες ήταν εξαιρετικοί απ’ τον Ηρακλή Μαριτσών ωστόσο ο Μανώλης Παπαδημήτρης ήταν πραγματικά ανίκητος και οργάνωσε μαεστρικά την άμυνα του Ηρακλή Μαριτσών.

Στο ύψος του
Ο Πέτρος Χατζηβασίλης έβγαλε το πάθος που χρειάζεται σε τέτοια ματς, ειδικά όταν ο ΔΙ.ΑΣ έμεινε πίσω στο σκορ αλλά δεν έφτανε στους γηπεδούχους για να κάνουν την ανατροπή.