«Αγκαλιά» με την παραμονή (Video)

Δεκέμβριος 16, 2018

Το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Α.Ε Κως που επικράτησε με 3-0 του Διαγόρα Βατίου για την 12η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, έφτασε τους 12 βαθμούς και άφησε στην τελευταία θέση του ομάδα του Γιάννη Καμπούρη με 1 βαθμό. Τα γκολ για τους «βυσσινί» πέτυχαν οι Τσιφτσίδης, Παπανικολάου και Οχτάρας.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα με τον Διαγόρα Βατίου να έχει μπει καλύτερα και να ψάχνει απ’ τις στημένες φάσεις και τα μακρινά σουτ να απειλήσει την εστία του Ντιμιτρίεβιτς. Οι «βυσσινί» έκαναν πολλά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής ωστόσο κατάφεραν στην πρώτη τους ευκαιρία να σκοράρουν όταν στο 25’ ο Χιούσι απ’ τα αριστερά έκανε την παράλληλη πάσα και ο Τσιφτσίδης από κοντά άνοιξε το σκορ για την Α.Ε Κω κάνοντας το 1-0.

Το Βάτι προσπάθησε στην συνέχεια με Παναγιωτόπουλο και Πλαγγέντη να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε Κως βρήκε περισσότερους χώρους αφού ήταν λογικό οι φιλοξενούμενοι να ψάξουν την ισοφάριση και έφτασαν κοντά στο γκολ δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό. Στο 60’ το σουτ του Αρκούδα πέρασε άουτ ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι Αρκούδας απείλησε με τον Δαρζέντα να του λέει «όχι».

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κυρίως απ’ την μεριά του Πουλάι να απειλήσουν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην μεγάλη φάση με τους γηπεδούχους να έχουν χώρους και με την είσοδο των Παπανικολάου και Κώστογλου να πατούν καλύτερα στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο 76’ ήρθε το 2-0 όταν ο Παπανικολάου συνεργάστηκε ωραία με τον Αρκούδα, βρέθηκε σε θέση βολής και ψύχραιμα πλάσαρε στην κλειστή γωνία κάνοντας το 2-0.

Το τελικό 3-0 ήρθε στο 81’ όταν μετά από σέντρα απ’ τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κωστάκη με τον Λεωνίδα Φραγκιαδάκη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Οχτάρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Ο κορυφαίος
Ο Μανώλης Κεφαλιανός και πάλι ήταν πολύ σταθερός στο παιχνίδι του, είχε πολλές κερδισμένες μονομαχίες (ανάγκασε τον Πουλάι να αλλάξει πλευρά), και ήταν απροσπέλαστος απ’ τα αριστερά.

Στο ύψος του
Ο Σπύρος Οχτάρας πάλεψε αρκετά στην κορυφή της επίθεσης, έβαλε πολλές φορές το σώμα του στο ματς, και ανασταλτικά και πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με πέναλτι αυτή την φορά κάνοντας το 3-0.

Χωρίς πρόβλημα οι Φραγκιαδάκης, Αλέκος και Δημόπουλος.

Α.Ε Κως: Ντιμιτρίεβιτς, Κοτσάκι, Κεφαλιανός Μ., Πόποτας, Ζαίμι (73’ Παπανικολάου), Κουρζής (53’ Κώστογλου), Ηλιάδης, Χιούσι (63’ Τρικοίλης), Οχτάρας, Τογρού (49’ λ.τ Αρκούδας), Τσιφτσίδης.

Διαγόρας Βατίου: Δαρζέντας, Κατσαρής, Κωστάκης, Αδάμος, Ποζατζίδης, Θεοδώρου (56’ Πόλο), Παναγιωτόπουλος, Πλαγγέντης, Λαζίδης, Πουλάι, Παπουρδάνος (56’ Ζωάννου)