Χάλκινη η Ελλάδα: Σπουδαία επιτυχία με την Τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών

Ιούλιος 17, 2023

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, η Εθνική Νέων Ανδρών κέρδισε το Βέλγιο με 68-64 μετά από παράταση στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ της Κρήτης, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση.

Η ελληνική νίκη ήρθε με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Η Ελλάδα γύρισε διαφορά 12 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από πεντάλεπτη παράταση κατάφερε να λυγίσει το Βέλγιο και να φτάσει σε μια σπουδαία επιτυχία.

Αστοχία, νευρικότητα και στο -10
Η Ελλάδα θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, όμως δεν τα κατάφερε. Είδε αντιθέτως τους Βέλγους με Ντε Ρίντερ και Πιντελό να διατηρούν το προβάδισμα (7-12). Σφίγγοντας όμως την άμυνα, και βρίσκοντας σκορ και από τον Πλώτα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπέρασε με 18-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Και εκεί, που οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό, τα πάντα άλλαξαν. Η ελληνική επίθεση κόλλησε, οι κακές επιλογές διαδέχονταν η μία την άλλη κι έτσι οι αντίπαλοι με δύο σερί τρίποντα και ένα καλάθι του Ντε Ρίντερ έκαναν το 26-35 με σερί 0-8. Ο Ζούγρης προσπαθούσε να κρατήσει την Ελλάδα κοντά στο σκορ (31-38), όμως το Βέλγιο κατάφερε να φτάσει στο +12 (31-43) πριν το 33-43 του ημιχρόνου.

Αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο με άμυνα «τανάλια»

Η επιθετική αφλογιστία του Βελγίου έφερε ένα σερί 5-0 με Νεόφυτο και Καλαϊτζάκη που μείωσε (38-43 στο 35’), αλλά δίχως να έρθει το κάτι παραπάνω. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να σκοράρει με συνέπεια, δείχνοντας να είναι σε κακή μέρα, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά (40-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μία ακόμα επιχείρηση αντεπίθεσης ξεκίνησε από την Εθνική, που μείωσε σε 49-54, χάρη στην δυνατή της άμυνα, όμως έχασε πολλές ευκαιρίες για να απειλήσει ακόμα περισσότερο. Ο Μερμίγκης έκανε το 51-54 (35’), το Βέλγιο είχε μείνει άποντο για εφτά λεπτά και ο Ζούγρης ισοφάρισε σε 54-54 (38’), δίνοντας πνοή και νέα ελπίδα για το χάλκινο μετάλλιο. Με το σκορ στο 56-56 στο 39’ ο Πιντελόν αστόχησε στο τρίποντο, όπως αντίστοιχα και ο Μερμίγκης στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του μικρού τελικού.

Ανατροπή στην παράταση
Η Ελλάδα είχε φτάσει πλέον πολύ κοντά στην… πηγή και έπρεπε να πιει νερό! Το τρίποντο του Μπαζίνα έδωσε ξανά το προβάδισμα (59-56) μετά από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στο 43’ το σκορ ήταν ισόπαλο, με τον Μαντζούκα να βάζει την Ελλάδα μπροστά ξανά με χουκ (63-61), αλλά ο Μένες απάντησε για το 63-64. Ο Πλώτας έκανε το 65-64 στα 53’’ πριν το τέλος, οι δύο ομάδες έχασαν νέες ευκαιρίες και ο Οικονομόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 67-64 στα 17’’ για το φινάλε. Ο Πλώτας με ακόμα μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 68-64, με το Βέλγιο να μην μπορεί να γυρίσει στο ματς…

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.δ.), 68-64