ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩ

Οκτώβριος 31, 2016

Μετά τους 2 πετυχημένους αγώνες δρόμου αντοχής (brevet) και mountain bike που έγιναν στο νησί μας οι ποδηλάτες της Κω έδωσαν το παρών σε όλη την Ελλάδα.

Πριν λίγες μέρες ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης στην Ορεστιάδα σε αγώνα δρόμου , Ο Δημήτρης Ντάρμος στην Σπαρτακιάδα (αγώνας δρόμου αντοχής 257χλμ) και προχτές ο Χρήστος Χρόνης ο οποίος κατέκτησε τη 3η θέση όταν μάλιστα πριν μια βδομάδα είχε αγωνιστεί επιτυχώς σε άλλο αγώνα (brevet) 215 χλμ στο Τατόι .Επίσης ο Σιδέρης Χρήστος συμμετείχε στο Άθλο Μαινάλου (mountain bike) κατακτώντας την 18η θέση της κατηγορίας του στον απαιτητικό αγώνα των 37 χλμ

Ένας δικός μας ποδηλάτης λοιπόν ο Χρήστος Χρόνης από την Κέφαλο (club ποδηλάτες Κεφάλου), κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία ΟΠΕΝ, στο πολύ απαιτητικό χρονόμετρο ανάβασης Υμηττού απόστασης 10,3χλμ με μέση κλίση 6,5%

. Ο αγώνας ήταν ατομικής χρονομέτρησης με εκκινήσεις ανά λεπτό και είχε απόσταση 10 ανηφορικά δύσκολα χιλιόμετρα
Η ΦΩΤΟ της απονομής είναι με τον Χρήστο Χρόνη στη 3η θέση
Στον αγώνα συμμετείχαν πάρα πολλοί αθλητές του Παναθηναικού και της ΑΕΚ αλλά και άλλων μεγάλων συλλόγων

Στον άλλο αγώνα
Ο Άθλος Μαινάλου 2016 έγινε για έβδομη συνεχόμενη χρονιά, το Σαββατοκύριακο 22-23/10/2016 στην περιοχή της Βυτίνας με την υποστήριξη του Δήμου Γορτυνίας.
Εκατοντάδες ήταν οι αθλητές και οι αθλήτριες, στα δύο αγωνίσματα του διημέρου, μεταξύ αυτών πολλά αξιόλογα ονόματα, από τον χώρο της ορεινής ποδηλασίας και του ορεινού τρεξίματος.Περίπου 200 στο ποδήλατο και στη διαδρομή των 37 χλμ ενώ υπήρχαν κι άλλες συμμετοχές στη μικρότερη διαδρομή

Στο MTB είχαν σχεδιαστεί δύο διαδρομές: η κλασσική, αισθησιακή διαδρομή με μήκος 37 χιλιόμετρα με 1430μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς και μια διαδρομή 15 χιλιομέτρων και 610 μέτρων θετικής υψομετρικής διαφοράς για νέους, ανερχόμενους αναβάτες.

Στον αγώνα δρόμου της Ορεστιάδας που αγωνίσθηκε ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης υπήρξε πολύ καλή οργάνωση με τέλεια σήμανση , υπήρχε πολύ καλή τροφοδοσία και είχε πάρα πολλούς θεατές.Περίπου 130 αγωνιζόμενοι από Τουρκία Βουλγαρία και Ελλάδα με τον αθλητή να φέρνει την 12η θέση.Η μέσω ωριαία ταχύτητα των πρώτων ήταν 38 χλμ !