Θετικό πρόσημο στην πρόβα τζενεράλε

Σεπτέμβριος 08, 2019

Απόλυτα θετικό πρόσημο για τον Α.Ο Πυλίου στην πρόβα τζενεράλε μια εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος αφού ήρθε ισόπαλος (1-1) με τον Ιάλυσο που την φετινή χρονιά θα αγωνίζεται στην Football League. Συγκεντρωμένοι στην μεγαλύτερη διάρκεια οι γηπεδούχοι που σκόραραν με τον Δρόσο ενώ ο Ιάλυσος είχε την κατοχή αλλά ήταν φλύαρος με τον Δελαπόρτα να προσπαθεί ουσιαστικά μόνος του δημιουργικά και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μαρτσάκη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση αναλαμβάνοντας την κυκλοφορία της μπάλας και μόλις στο 13’ απείλησαν με το πλασέ του Φράγκου να περνά λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Μιχαλάκη. Ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να πατήσει περιοχή δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Βλαντιμίροφ να μην ανησυχεί τον Ανδρούτσο.

Ο Ιάλυσος λίγο λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μιχαλάκης απόκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα με την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλο στην συνέχεια να κλείνει καλά τους χώρους και να κερδίζει αρκετές μπάλες ωστόσο στην κόντρα επίθεση δεν είχε το καθαρό μυαλό παρόλο που υπήρχαν χώροι απ’ τα πλάγια για δημιουργήσει τις προϋποθέσεις.

Στο 32’ ο Πατινιώτης δοκίμασε το σουτ με τον Μιχαλάκη να αποκρούει ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ιάλυσος έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Σερτζίνιο βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Μιχαλάκης απομάκρυνε στην κλειστή γωνία κρατώντας το μηδέν με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται έτσι χωρίς τέρματα.

Ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο το έκανε με ιδιαίτερη επιτυχία στο δεύτερο ο Α.Ο Πυλίου σε ότι αφορά την δημιουργία. Στο 47’ ο Στεφανίδης δοκίμασε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά άουτ και στο 57’ πήρε κεφάλι στο σκορ όταν στην κόντρα επίθεση η μπάλα κατέληξε στον Γεωργιάδη, εκείνος έκανε μια περίτεχνη ενέργεια και δοκίμασε το σουτ με τον Ανδρούτσο να αποκρούει και τον Δρόσο στην επαναφορά να κάνει το 1-0.

Η «χαρά» κράτησε λίγο για τους Πυλιώτες αφού δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά απ’ τους αμυντικούς των γηπεδούχων με τον Μαρτσάκη από κοντά να νικά τον Μιχαλάκη για το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις στο ματς αφού ο Ιάλυσος έψαχνε ουσιαστικά κυρίως με τον Δελαπόρτα να βρει τους χώρους στην άμυνα του Α.Ο Πυλίου με τους γηπεδούχους να δουλεύουν εξαιρετικά στην άμυνα και γενικότερα στα 2/3 του γηπέδου αλλά να μην είναι το ίδιο αποτελεσματικοί μπροστά και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Σε ότι αφορά τους γηπεδούχους σίγουρα το αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Ο Νικήτας κόλλησε με το καλημέρα με τον Χατζηβασίλη και η ομάδα ανασταλτικά δούλεψε εξαιρετικά όμως δεν ήταν το ίδιο καλή όταν προσπαθούσε να βγάλει κόντρα επίθεση. Απ’ την άλλη πλευρά ο Ιάλυσος, είχε την κατοχή, κυκλοφόρησε αρκετά, έψαξε απ’ τα πλάγια ωστόσο δεν είχε την δημιουργία και ήταν προβλέψιμος αφού κυρίως ο Δελαπόρτας προσπαθούσε με τις κινήσεις του είτε στον άξονα είτε στα πλάγια να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πατήσει περιοχή με αξιώσεις η ομάδα του.

Ο Περικλής Παρχαρίδης με τους Κοσμά Καραμούτα και Δημοσθένη Αλέκο ήταν οι διαιτητές της αναμέτρησης.

Α.Ο Πυλίου: Μιχαλάκης, Μποϊλής, Νικήτας, Χατζηβασίλης, Κεφαλιανός Μ., Κεφαλιανός Γ., Χατζησουλεϊμάν, Γεωργιάδης, Βλαντιμίροφ, Δρόσος, Στεφανίδης.

Αγωνίστηκαν και οι: Συντιχάκης, Τσαραπατσάνης, Ιωαννίδης, Πης, Τρικοίλης, Γκεστένια,Πάχος.

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Γιώργου, Πατινιώτης, Τερζίου, Μακρυδημήτρης, Ρεκλείτης, Κουγιός, Αυγενικού, Δελαπόρτας, Σερτζίνιο, Φράγκος.

Αγωνίστηκαν και οι: Σταυλάς, Δαλαμήτρος, Νατσιόπουλος, Μαρτσάκης, Μαραγκουδάκης, Ζήσης, Χειμωνέττος, Παπαδόπουλος.