Τεράστια πρόκριση για την Α.Ε Κω

Μάρτιος 21, 2019

Με ένα μαγικό γκολ του Μανώλη Χατζηφούντα στο 61ο λεπτό η Α.Ε Κως επικράτησε με 1-0 της Ρόδου και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Δωδεκανήσου όπου θα αντιμετωπίσει στο γήπεδο της τον Απόλλων Καλυθιών.

Μεγάλη εμφάνιση απ’ τους περισσότερους παίκτες των «βυσσινί» που κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και πήραν την μεγάλη πρόκριση. «Βράζουν» στην Ρόδο με τον Θάνο για το ακυρωθέν γκολ του Τσουλάκου στο 20ο λεπτό.

Εικόνα
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απ’ το ξεκίνημα είχαν την πρωτοβουλία ψάχνοντας στην πλάτη της άμυνας να γίνουν απειλητικοί και σε μια απ’ αυτές τις φάσεις κατάφεραν να σκοράρουν ωστόσο το γκολ τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 20ο λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά προς τον Τσουλάκο ο Ντιμιτρίεβιτς μάζεψε, στην συνέχεια η μπάλα έφυγε απ’ τα χέρια του με τον Θάνο να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ και να ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών με την ομάδα της Ρόδου να διαμαρτύρεται έντονα.

Από εκεί και πέρα στο 25’ ο Καντιμοίρης απείλησε με το διαγώνιο σουτ του να περνά άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Σουλάι στο 38’. Η Ρόδος ήταν καλύτερη αλλά αρκετά φλύαρη επιθετικά και της έλειπε η τελική πάσα με την Α.Ε Κω να έχει μια καλή στιγμή πριν το φινάλε του πρώτου μέρους με τον Σταμάτη Τογρού να εκτελεί το φάουλ στο 42’ λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Ράντζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόδος απείλησε πρώτη με το διαγώνιο σουτ του Κιοσέογλου ενώ στο 61’ σε μια ανύποπτη φάση οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα. Ο Μανώλης Χατζηφούντας πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά απ’ τον χώρο της μεσαίας γραμμής σήκωσε το κεφάλι ψάχνοντας τον Γιώργο Κεφαλιανό, με τον Ράντζα να κάνει κίνηση προς τον δεύτερο δοκάρι και τον Μανώλη Χατζηφούντα να τον νικά από μακρινή απόσταση κάνοντας το 1-0.

Η Ρόδος προσπάθησε στην συνέχεια να ισοφαρίσει με το Νάκα στο 68’ να σουτάρει άουτ ενώ στο 78’ ο Ντιμιτρίεβιτς έκανε διπλή απόκρουση αρχικά στο σουτ του Μπίσσα και στην συνέχεια σε σουτ του Κόστα στην επαναφορά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο γέμισαν την περιοχή, είχαν και άλλες ευκαιρίες με τον Νάκα και τον Μπίσσα αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Α.Ε Κω να πανηγυρίζει μια τεράστια πρόκριση.

Ο κορυφαίος
Οι περισσότεροι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση από πλευράς Α.Ε Κω, ωστόσο ο Μανώλης Κεφαλιανός σαν στόπερ ήταν κυριολεκτικά παντού και πρώτος σε όλες τις μονομαχίες.

Στο ύψος του
Η κλάση του Μανώλη Χατζηφούντα δεν είναι για ομάδες Α’ κατηγορίας αλλά για πολύ παραπάνω. Με το γκολ «ποίημα» στο 61’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Α.Ε Κω.