Superleague 1, Άρης – ΠΑΟΚ 0-0: Επεισοδιακό ντέρμπι χωρίς γκολ στη Θεσσαλονίκη

Σεπτέμβριος 05, 2022

Άρης και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο “Κλ. Βικελίδης”, στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Superleague 1. Απέκρουσε πέναλτι ο Κοτάρσκι, ροντέο έγινε το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα με πρωταγωνιστές τους Ελ Καντουρί και Νταμπό.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ στερήθηκε ποιότητας και θα ξεχνιόταν πολύ γρήγορα, αν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι Ελ Καντουρί και Νταμπό δεν είχαν ένα έντονο επεισόδιο, το οποίο προκάλεσε μία γενικευμένη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων και τους πάγκους.

Οι δύο ποδοσφαιριστές αποβλήθηκαν από το παιχνίδι, επισκιάζοντας τον Κοτάρσκι, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε πέναλτι του Γκρέι, ενώ δήλωσε “παρών” σε πολλές ευκαιρίες του Άρη, κρατώντας όρθιο τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η ισοπαλία δεν άφησε ικανοποιημένη καμία ομάδα, μιας και ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έχασε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που είχαν ανάψει οι φίλοι των γηπεδούχων, δεν είχε καθόλου ρυθμό στο πρώτο μέρος. Στο 7’, από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ματέο Γκαρσία δεν κατάφερε να γυρίσει σωστά την μπάλα, με τον Ντομινίκ Κοτάρσκι να σώζει.

Είκοσι λεπτά μετά, από κόρνερ του Κάλεντ Νάρεϊ, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε. Στο 35’ ο Άρης σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία του, η οποία ήταν προϊόν της ποιότητας του Ντάνιελ Μαντσίνι, το σουτ του οποίου όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Το δεύτερο μέρος ήταν… άλλη ιστορία, τουλάχιστον στο ξεκίνημά του. Στο 50’ ο Μπράντον Τόμας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουλιάν Κουέστα και στο επόμενο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Σαλέμ Εμπακατά από τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη.

Η εκτέλεση, όμως, από τον Γκρέι ήταν κάκιστη – στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Κι αφού ο Κροάτης τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ και τη βολίδα του Μαντσίνι στο επόμενο λεπτό, η επιθετική… καταιγίδα των γηπεδούχων κόπασε για να αρχίσει η κανονική.

Η βροχή και οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό του αγώνα, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους και τα νεύρα να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ντουκουρέ, Ντιοπ (46’ Νταμπό), Μαντσίνι (81’ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (81’ Ζερβινιό), Μανού Γκαρθία (63’ Ιτούρμπε), Γκρέι (63’ Πάλμα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Τσαούσης (59’ Βιεϊρίνια), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Ντάντας (59’ Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Ντόουγκλας, Α. Ζίβκοβιτς (73’ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Μπράντον (63’ Ολιβέιρα).