Στο τελικό του Euro 2016 η Πορτογαλία! Δείτε τα γκολ - ΒΙΝΤΕΟ

Ιούλιος 07, 2016

Η Πορτογαλία είναι στον τελικό του Euro 2016! Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος στην... πρώτη της καθαρή νίκη στο τουρνουά (μετά από τρεις ισοπαλίες και δύο προκρίσεις σε παράταση και πέναλτι) νίκησε με 2-0 την Ουαλία και εξασφάλισε την παρουσία της στο μεγάλο ραντεβού της Κυριακής (10/7).

Οι Ίβηρες επιστρέφουν στον τελικό του Euro μετά από 12 χρόνια και τη διοργάνωση που είχε φιλοξενηθεί στα δικά τους γήπεδα αλλά στο τέλος γράφτηκε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της διοργάνωσης με την Ελλάδα να ανεβαίνει στην κορυφή της Ευρώπης!

Όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τους Πορτογάλους να σημειώνουν δύο γκολ με την... υπογραφή του Κριστιάνο Ρονάλντο. Το πρώτο το σημείωσε ο ίδιος με κεφαλιά ενώ στο δεύτερο έκανε το σουτ στο οποίο έκανε την προβολή ο Νάνι.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο δίχως ιδιαίτερες φάσεις, η Πορτογαλία μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 50' μετά από σέντρα του Ραφαέλ Γκερέιρο ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εντυπωσιακό άλμα έπιασε την κεφαλιά κάνοντας το 1-0.

Πριν ακόμα προλάβουν οι Ουαλοί να βρουν τα πατήματά τους, στο 53' έπειτα από διώξιμο της άμυνας, ο Ρονάλντο βρήκε το χώρο να κάνει το σουτ και στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Νάνι που με προβολή έκανε το -τελικό- 2-0! Στη συνέχεια οι Πορτογάλοι έψαξαν το γκολ δίχως ωστόσο να καταφέρουν να νικήσουν το Χένεσεϊ.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 50' Κριστιάνο Ρονάλντο, 53' Νανί

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ντανίλο Περέιρα, Ζοάο Μάριο, Άντριεν Σίλβα (79' Ζοάο Μοουτίνιο), Ρενάτο Σάντσες (74' Αντρέ Γκόμες), Νανί (86' Κουαρέσμα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς (66' Τζόναθαν Γουίλιαμς), Άσλεϊ Γουίλιαμς, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (58' Βόουκς), Τζο Άλεν, Άντι Κινγκ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (63' Τσερτς).