Στα ημιτελικά του Champions League του Πόλο ο Ολυμπιακός!

Ιούνιος 07, 2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε 8-7 τη Μπρέσια και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final 8 του Champions League πόλο ανδρών, που διεξάγεται στο Αννόβερο
Αν και μετέτρεψε μία διαφαινόμενη εύκολη επικράτηση σε… θρίλερ, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με 8-7 το εμπόδιο της Μπρέσια, στον προημιτελικό του final-8 του Champions League υδατοσφαίρισης, και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, που προηγήθηκε 6-2 λίγο πριν τελειώσει το δεύτερο οκτάλεπτο, δεν είχε καθόλου καλή απόδοση στο β΄ ημίχρονο, αλλά με πρωταγωνιστή τον Πάβιτς πήρε τη νίκη και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον αυριανό (7/6, 20:00) ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το φαβορί της διοργάνωσης, την επίσης ιταλική Προ Ρέκο, σε μία ρεβάνς του περσινού τελικού της Γένοβας.

Με την εξαιρετική του άμυνα σε πρώτο πλάνο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς εγκλώβισε πλήρως τους Ιταλούς, ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις, από μακρινό σουτ του Φουντούλη και γκολ του Αργυρόπουλου σε παίκτη παραπάνω. Ο Κριστιάν Πρεσούτι «ξεμπλόκαρε» την Μπρέσια και ο αδελφός του Νίκολας θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως ο Πάβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς ο Ντελ Λούνγκο σταμάτησε το εξ επαφής σουτ του Ομπράντοβιτς στον παραπάνω, σχεδόν στην εκπνοή. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, ο Μουρίκης χρεώθηκε αποβολή και ο Μπερτόλι, μετά από πολύ ωραία ασίστ του Φιλιόλι, σκόραρε από το δοκάρι και ισοφάρισε, όμως με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και από ασίστ του Φουντούλη, ο Σκουμπάκης ξανάδωσε άμεσα το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Ο Πάβιτς στη συνέχεια σταμάτησε δύο σουτ σε παίκτη παραπάνω, ενώ αντίθετα οι πρωταθλητές Ευρώπης αξιοποίησαν τις δικές τους κερδισμένες αποβολές, καθώς και μία έξοχη συνεργασία του Γενηδουνιά με τον Μπούσλιε, και ξέφυγαν 6-2, πετυχαίνοντας τρία αναπάντητα γκολ μέσα σε ενάμισι λεπτό. Ο Βούκσεβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου μείωσε σε παραπάνω (6-3), αλλά το νερό είχε μπει στο… αυλάκι, με τον Ολυμπιακό να έχει στα μισά του ματς έξι διαφορετικούς σκόρερ και 4/6 στον παίκτη παραπάνω (έναντι 2/6 των Ιταλών).

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την αυτοσυγκέντρωση και το ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο, σε άμυνα και επίθεση, αλλά ο Πάβιτς ήταν εκεί, για να σταματήσει δύο ιταλικά σουτ σε κόντρα και ένα σε παραπάνω, κι ενώ είχε προηγηθεί η μείωση του σκορ σε 6-4 από τον Κριστιάν Πρεσούτι. Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να μένει «άσφαιρος», αλλά να διατηρεί πλεονέκτημα δύο τερμάτων, το οποίο όμως μειώθηκε ακόμη περισσότερο από το τρίτο γκολ του Κριστιάν Πρεσούτι. Με το Θοδωρή Βλάχο να… ανακατεύει την τράπουλα, ψάχνοντας να βρει λύσεις, ο Μουρίκης έκανε κλέψιμο παίζοντας άμυνα στα 2μ. και ο Ομπράντοβιτς σκόραρε με κλασική κίνηση φουνταριστού, μετά από 12 «άγονα» λεπτά. Ο Μούσιμ απάντησε άμεσα για την Μπρέσια, αλλά ο Μουρίκης σε παίκτη παραπάνω αποκατέστησε το +2 (8-6) του Ολυμπιακού. Ο Νίκολας Πρεσούτι 2΄12΄΄ πριν τη λήξη έφερε πάλι σε απόσταση «βολής» τους Ιταλούς (8-7), που είχαν δύο ευκαιρίες για να στείλουν το ματς στα πέναλτι. Μία καλή ομαδική άμυνα, που κατέληξε σε κλέψιμο του Φουντούλη, και η απόκρουση του Πάβιτς στο τελευταίο σουτ του Ρίτσο έστειλαν στους «4» τον Ολυμπιακό, που πάντως θα χρειαστεί σαφώς μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή του, αν θέλει να επαναλάβει αύριο (7/6, 20:00) τον περσινό θρίαμβο απέναντι στην Προ Ρέκο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 0-1, 2-3

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Φουντούλης (περιφέρεια), 2-0 Αργυρόπουλος (π.π.), 2-1 Κρ. Πρεσούτι (περιφέρεια), 2-2 Μπερτόλι (π.π.), 3-2 Σκουμπάκης (π.π.), 4-2 Γενηδουνιάς (π.π.), 5-2 Μουρίκης (π.π.), 6-2 Μπούσλιε (μπάσιμο), 6-3 Βούκσεβιτς (π.π.), 6-4 Κρ. Πρεσούτι (π.π.), 6-5 Κρ. Πρεσούτι (π.π.), 7-5 Ομπράντοβιτς (φουνταριστός), 7-6 Μούσλιμ (περιφέρεια), 8-6 Μουρίκης (π.π.), 8-7 Ν. Πρεσούτι (π.π.).

Ο Ολυμπιακός είχε 5/9 με παίκτη παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 1 με μπάσιμο.

Η Μπρέσια είχε 5/11 με παίκτη παραπάνω και 2 γκολ από την περιφέρεια.

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Ράκοβιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς

ΜΠΡΕΣΙΑ (Αλεσάντρο Μπόβο): Ντελ Λούνγκο, Γκαρότσο ντι Γκράτσια, Κρ. Πρεσούτι 3, Φιλιόλι, Γκάλο, Ρίτσο, Μούσλιμ 1, Νόρα, Ν. Πρεσούτι 1, Μπερτόλι 1, Γιάνοβιτς, Βούκσεβιτς 1, Μορέτι