Προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Αύγουστος 28, 2019

Παρά την ήττα από τη Βουλγαρία η Ελλάδα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού χάρη στη νίκη της Φινλανδίας επί της Γαλλίας
ΗΕθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε από τη Βουλγαρία με 3-0 σετ, αλλά είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή της στη νοκ άουτ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά την ήττα της Γαλλίας από τη Φινλανδία (3-1). Πρόκειται για μια πολύ μεγάλη επιτυχία του ελληνικού, και δη του γυναικείου, βόλεϊ, που επέστρεψε δυναμικά στα μεγάλα τουρνουά.

Η «γαλανόλευκη» φάνηκε άδεια από ενέργεια και δεν κατάφερε να εξουδετερώσει τα όπλα της Βουλγαρίας που έπαιζε την επιβίωσή της στη διοργάνωση. Σημειωτέον ότι αυτή η ήττα, αν η Εθνική δεν κάνει το «μπαμ» κόντρα στη Σερβία στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων, θα την στείλει κατά πάσα πιθανότητα στην τέταρτη θέση.

Η Εθνική μας μπορεί να τερματίσει μέχρι και τρίτη, αν ο αγώνας Φινλανδία - Βουλγαρία κριθεί στο τάι μπρέικ. Εφόσον η Ελλάδα τελικά τερματίσει τέταρτη, θα αντιμετωπίσει την πρώτη του τρίτου ομίλου που είναι ήδη η Ολλανδία. Οι «οράνιε» είναι εκ των φαβορί της διοργάνωσης, καθώς μέχρι στιγμής σε τέσσερα ματς δεν έχουν χάσει ούτε σετ!