Πρόκριση με ανατροπή η Δόξα Καρδάμαινας

Δεκέμβριος 07, 2017
Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου (όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του Αναγέννηση – Α.Ε Κως) προκρίθηκε η Δόξα Καρδάμαινας που επικράτησε με 2-4 του ΠΑΟΚ Κω στο γήπεδο Ζηπαρίου.
Τσέπας και Κουβαράς οι σκόρερ του ΠΑΟΚ Κω που έχασαν και πέναλτι (το απόκρουσε ο Γιακούμαρος) ενώ για την Δόξα σκόραραν οι Χατζηαντωνίου (2), Πης και αυτογκόλ ο Κασεμάι.
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκαπεντάλεπτο η Δόξα Καρδάμαινας προσπάθησε να κυκλοφορήσει ψάχνοντας απ’ τα αριστερά τον τρόπο για να απειλήσει ωστόσο ο ΠΑΟΚ Κω ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν στο 20’ ο Κουρζής έκανε λάθος γύρισμα προς τον Γιακούμαρο, ο Τσέπας κινήθηκε στην μπάλα και με πλασέ πέρασε την μπάλα από πάνω του για το 1-0.
Η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση όταν ο Πης πάτησε περιοχή ο Κουβαράς τον ανέτρεψε και ο Πατσιαούρας έδειξε την άσπρη βούλα με τον Χατζηαντωνίου να κάνει το 1-1 στο 26’.
Δύο λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αποστολάτου με τον ΠΑΟΚ Κω να κερδίζει πέναλτι. Ο Τσέπας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Γιακούμαρος του είπε όχι. Παρόλο αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κουβαράς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά με τον Γιακούμαρο να μην υπολογίζει καλά την πορεία της μπάλας και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε αποφασισμένη για ανατροπή και προσπάθησε απ’ τα άκρα να φανεί απειλητική. Ο ΠΑΟΚ Κω είχε καλές στιγμές στην κόντρα επίθεση και αφού ο Τυράς είπε δύο φορές «όχι» σε σουτ του Πη στο 71΄ήρθε η ισοφάριση.
Ο Πης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Κασεμάι σηκώθηκε ψηλότερα όλων και άθελα του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.
Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα ο Χατζηαντωνίου με υπέροχο σουτ πέρασε την μπάλα πάνω απ’ τον Τυρά για 2-3 με την Δόξα να παίρνει προβάδισμα και να βρίσκει στην συνέχεια πολλούς χώρους για να κλειδώσει την πρόκριση.
Σε μια απ’ αυτές τις επιθέσεις ο Πης με υπέροχη ενέργεια και πλασέ στην αριστερή γωνία του Τυρά έγραψε το 4-2 στο 85’, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Ο κορυφαίος
Ο Αντρέας Χατζηαντωνίου, ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος, πέρασε πολλές μπάλες στις πλευρές και με το υπέροχο γκολ του στο 73’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Παράπονα για το αυστηρό πέναλτι που έδωσε στην Δόξα Καρδάμαινας, έχουν απ’ τον ΠΑΟΚ Κω για τον Πατσιαούρα. Χωρίς πρόβλημα Παγώνας και Δημόπουλος.
ΠΑΟΚ Κω: Τυράς, Κουβαράς (75’ Πουλημάς), Τσέπας, Καλαμπόκης Δ. (52’ Ξυπολιτάς Μ.), Καλαμπόκης Β., Αναστασιάδης, Χατζηνικολάου, Μαούνης (46’ Κοτσάκι Τ.), Κατσιούλης, Μακεδόνας (46’ Χιούσι), Κασεμάι.
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Μαύρος, Αποστολάτος, Κουρζής, Κάτση (65’ Μουνούχος), Παντελής (88’ Τσιτσιλιάγκος), Οικονόμου (65’ Τσίκνης), Λαμάι, Κόκκαλης (80’ Χατζηπαναγιώτης), Χατζηαντωνίου, Πης.