Πήρε το "τρίποντο" ο ΔΙ.ΑΣ

Ιανουάριος 21, 2019

Παίζοντας... όσο πρέπει, ο ΔΙ.ΑΣ πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 στην έδρα του Ορφέα, δυσκολεύοντας αρκετά πλέον την προσπάθεια που καταβάλλει η ομάδα του Γρηγόρη Σαρρή για παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με το Συνεσίου. Στην "επανάληψη" άντεξαν στην πίεση του Ορφέα και προς το τέλος της αναμέτρησης "κλείδωσαν" τη νίκη με τον Κατέ Φονσέκα.

Το ματς
Οι παίκτες του Δημήτρη Χρυσόπουλου είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, αναζητώντας το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Την καλά οργανωμένη άμυνα του Ορφέα έσπασε με ωραία κεφαλιά ο Γαβριήλ Συνεσίου στο 28ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος σέντρα του Μποϊλή. Έχοντας το προβάδισμα, ο ΔΙ.ΑΣ σπατάλησε άλλες δύο καλές ευκαιρίες ως την ανάπαυλα. Στο 35' ο Φονσέκα πάσαρε στο Θωνιάτη, το σουτ του οποίου απέκρουσε με υπερένταση ο Μπιλιάς, ενώ στο 45' η κεφαλιά του Μποϊλή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το βαρύ τερέν στους Αγίους Αποστόλους δυσκόλευε όλο και περισσότερο τις προσπάθειες των δύο ομάδων, που στο β' μέρος επιδόθηκαν σε δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος και απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια κλασική ευκαιρία. Στην αντίπερα όχθη ο ΔΙ.ΑΣ έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση και παρότι το γκολ του Πη στο 80' ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ, ο Φονσέκα στο 86ο λεπτό, έγραψε το 0-2. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε ωραία κάθετη πάσα του Θωνιάτη και με ιδανικό πλασέ έγραψε τον επίλογο του ματς.

MVP
Ο Ματθαίος Θωνιάτης, έδειξε για μια ακόμα φορά την ποιότητα του, έχοντας εξαιρετική παρουσία στο χώρο του κέντρου, όντας θετικός τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του.