Πέρασε απ' την Κω ο Ηρακλής Μαριτσών

Ιανουάριος 20, 2019

Με τον Αντώνη Γεωργαλή να πετυχαίνει καρέ τερμάτων ο Ηρακλής Μαριτσών επικράτησε με 1-5 της Α.Ε Κω για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου. Ο Παναγιώτης Σπάρταλης ήταν αυτός που πέτυχε το άλλο τέρμα του Ηρακλή με τον Μανώλη Κεφαλιανό να σκοράρει για τους «βυσσινί». Πολλά παράπονα απ’ τον Παρχαρίδη για το πέναλτι που έδωσε στα Μαριτσά έχουν απ’ την Α.Ε Κω που διαμαρτύρονται και για οφσάιντ στο 4ο γκολ.

Οι «βυσσινί» απείλησαν πρώτοι με τον Αρκούδα με τον Ηρακλή Μαριτσών να προσπαθεί στην συνέχεια να ψάξει απ’ τα πλάγια να επιτεθεί και να δημιουργεί φάση με τον Σπάρταλη. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν προβάδισμα απ’ το πουθενά με τον Αντώνη Γεωργαλή να «μυρίζεται» το γύρισμα του Ζαίμι στον Ντιμιτρίεβιτς και να τον νικά για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ψάξουν άμεσα στην ισοφάριση με τα Μαριτσά στον χώρο να είναι επικίνδυνα και στο 34’ να κερδίζουν πέναλτι. Σκόρπος και Μανώλης Κεφαλιανός πήγαν στην μπάλα με τον Παρχαρίδη να βλέπει παράβαση και να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γεωργαλής εκτέλεσε ο Ντιμιτρίεβιτς απόκρουσε αλλά ο επιθετικός των Μαριτσών πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2.

Πριν το φινάλε του ημιχρόνου η Α.Ε Κως κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Μανώλη Κεφαλιανό με σουτ μέσα απ’ την περιοχή να μειώνει.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής Μαριτσών έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σπάρταλη στο 54’ να πλασάρει άουτ με την Α.Ε Κω να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και τον Ηρακλή να βρίσκει χώρους στην κόντρα επίθεση.

Στο 73’ ο Σπάρταλης έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε το 1-2 με τον Γεωργαλή και πλάσαρε στην αριστερή γωνία τον Ντιμιτρίεβιτς ενώ ένα λεπτό αργότερα Σπάρταλης και Γεωργαλής συνεργάστηκαν πάλι με τον επιθετικό του Ηρακλή να κάνει το 1-4.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τον Γεωργαλή να γράφει στο 90’ το 1-5 πετυχαίνοντας έτσι το τέταρτο του τέρμα στο ματς.

Παράπονα απ’ τον Παρχαρίδη για την φάση του πέναλτι έχουν στην Α.Ε Κω που διαμαρτύρονται για οφσάιντ στο 4ο γκολ στον Αλέκο. Χωρίς προβλήματα ο Φραγκιαδάκης.

Ο κορυφαίος
Καλύτερος του αγώνα ο Αντώνης Γεωργαλής που έδειξε πόσο χαρισματικός σκόρερ είναι πετυχαίνοντας 4 τέρματα στην αναμέτρηση.