Πέρασαν δέκα χρόνια απ’ το τελευταίο κύπελλο

Μάρτιος 02, 2018
Δέκα χρόνια πέρασαν απ’ το τελευταίο κύπελλο που κατέκτησε ομάδα της Κω αφού την ποδοσφαιρική περίοδο η ομάδα του Ανταγόρα είχε επικρατήσει με 3-2 στην παράταση (2-2 η κανονική διάρκεια) της Α.Ε.Ρ. Αφάντου στο «Οικονομίδειο» και είχε κατακτήσει το Κύπελλο Δωδεκανήσου «Μπετόν Καλλιβέρης» όπως λεγόταν τότε. Πρόεδρος της Ένωσης ήταν ο Μιχάλης Βεργωτής.
Υπάρχουν πολλά κοινά σημεία σε σχέση με τον σημερινό τελικό αφού αρκετοί από εκείνη την ομάδα θα διεκδικήσουν ξανά το τρόπαιο στον τελικό της 7ης Μαρτίου, άλλοι εκτός από έναν μάλιστα είναι συμπαίκτες και σήμερα.
Χαρακτηριστικό ότι στην ομάδα του Ανταγόρα τότε που κατέκτησε το κύπελλο επί προεδρίας Γιάννη Τσιρπανλή, ποδοσφαιριστές των «πρασίνων» ήταν οι Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Μποϊλής Μ., Μποϊλής Ζ. Αναπληρωματικός τερματοφύλακας ήταν ο τωρινός προπονητής τερματοφυλάκων του ΔΙΑ , Γιάννης Γκίκας και φυσικά προπονητής εκείνης της ομάδας ο Γιάννης Μανούσογλου.
Ανταγόρας – Α.Ε.Ρ.Αφάντου 3-2 (2-2 κ.α)
Στο 28ο λεπτό η ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Πομπού, με τον Ανταγόρα να αστοχεί σε πέναλτι με τον Γκουντελίτσα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα ο Ανταγόρας είχε φέρει το ματς στα ίσια με τον Ονουόρα (ο Γιου όπως ήταν πιο γνωστός) για το 1-1 που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μαριάς έδωσε προβάδισμα κάνοντας το 2-1 στο 64’ αλλά δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε απ’ τον διαιτητή της αναμέτρησης Βαγγέλη Κατσιδώνη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΡΑ να πιέσει και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Πομπού στο 87’ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Ονουόρα στο 100’ και παρόλο που έμειναν με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Μάκη Μποϊλή με δεύτερη κίτρινη στο 110’ κράτησαν το 3-2 και πανηγύρισαν έτσι την κατάκτηση του κυπέλλου.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κατσιδώνης, Φραγκιαδάκης και Στεφανάκης.
Ανταγόρας (Μανούσογλου Γιάννης): Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Ντεμκόλλι, Γκουντελίτσας, Ονουόρα, Κανελλόπουλος (120’ Ζαμάγιας), Μποϊλής Ζ., Παπασεβαστός (79’ Μόρφος), Χατζηνικολάου, Μποϊλής Μ., Πολίτης.
Α.Ε.Ρ. Αφάντου (Χοσάδας Βαγγέλης): Τσάκωνας, Σταυλάς, Τριανταφυλλάκης, Πομπού, Γκουζιώτης, Ναλμπάντης, Παπαδήμος (84’ Ευγενικού), Νικολής (80’ Πολυτάρχου), Αξιώτης, Διακίδης (46’ Πλύγκος), Παπαστάμος.