Πάλεψε στο τέλος αλλά ηττήθηκε ο Ιπποκράτης (Video)

Ιούλιος 24, 2020

Ο Ιπποκράτης Κω έχασε και από τον Αίολο Μυτιλήνης με. 64-58, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος των εφήβων. Κάνοντας μία ακόμη μέτρια εμφάνιση, ο Ιπποκράτης ηττήθηκε από τον Αίολο και παραμένει χωρίς νίκη στο Μετς.

Αντίθετα, η μαχητική ομάδα της Λέσβου έκανε το 2 στα 2 και οδηγεί την κούρσα μαζί με το Ηράκλειο. Ο Ιπποκράτης προσπάθησε μόνο με… τρίποντο να «σκοτώσει» τον Αίολο και φυσικά δεν τα κατάφερε. Μάλιστα στο γ’ δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 14 πόντων (51-37). Όταν μάζεψε το παιχνίδι και πλησίασε στο τέλος, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και μοιραία γνώρισε μία ακόμη ήττα στην Αθήνα. Από την αρχή του αγώνα η ομάδα της Λέσβου ήταν καλύτερη και ξέφυγε με 13-5 (7’).

Ο Ιπποκράτης βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα του ισοφάρισε σε 15-15 (11), αλλά ο Αίολος βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει εκ νέου με 21-15 και 23-17. Με τρίποντο του Καλάβρια, οι Κώοι ισοφάρισαν 25-25 (17), ωστόσο όποτε πλησίαζε ο Ιπποκράτης, ο Αίολος έβρισκε λύσεις, προσπαθώντας να μεταφέρει τα παιχνίδι του μέσα στη ρακέτα (32-29 στο ημίχρονο). Στο γ’ δεκάλεπτο, ο Ιπποκράτης έδειξε και πάλι ένα κακό πρόσωπο, με τους πρωταθλητές Λέσβου να κάνουν το σκορ 39-32 και 44-37. Με νέο σερί 4-0, η ψαλίδα άνοιξε στο +14 (51-37 στο 28’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο παιχνίδι. Μετά το 56-45 (33΄), ο Ιπποκράτης έπαιξε καλύτερα και έγινε αρκετά απειλητικός.

Το 57-50 έγινε 60-57 με τρίποντο του Βάββα (2.35’ πριν το τέλος) και 60-58 με μία βολή του Ζαμάγια (στο 1.58’). Μόλις 1.29’ πριν το τέλος ο Λημναίος αστόχησε μόνος του, ωστόσο ο Βάββας δέχθηκε «στοπ» στην προσπάθεια του για τρίποντο, όπως και ο Βουδούρης λίγο αργότερα από το Συνοδινό. Ο τελευταίος έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με γκολ-φάουλ έκανε το 63-58, 1.11’ πριν τη λήξη, Στα 57’’ ο Βουδούρης δέχθηκε νέα τάπα από τον Ζερβάκη, ενώ στα 29’ ο παίκτης του Ιπποκράτης έκλεψε τη μπάλα, αλλά δεν ευστόχησε στον αιφνιδιασμό.

Τα πάντα τελείωσαν με +6 για τον Αίολο Μυτιλήνης και ο πρωταθλητής Δωδεκανήσου στους έφηβους, μετά από πολλά χρόνια ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Τ.Ε. Λέσβου. Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-13, 32-29(ημ.), 51-40, 64-58

Πηγή: 12sports.gr