Πάλεψε στα ίσια αλλά δεν άντεξε η Α.Ε Δικαίου

Φεβρουάριος 03, 2022

Οι σημαντικές απουσίες (Τρύπας, Γεωργαδάκης, Χρύσης, Χλαπάνης) σε συνδυασμό με την ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων, ήταν στοιχεία που οδήγησαν την Κ.Α.Π. στη νίκη, με την οποία ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο «κολλητά» τρίποντα των Παρασκευόπουλου και Φωτητζόγλου, που διαμόρφωσαν το 60-65 σε… 60-71 (37’). Η Αγία Παρασκευή προηγήθηκε ακόμη και με +15, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Παπούλη με όπλο τα… τρίποντα, πλησίασε στην ελάχιστη διαφορά και δημιούργησε προβλήματα στους Αθηναίους, που πήραν όμως αυτό που δικαιούνταν με βάση την απόδοση τους στο παιχνίδι.

Η Αγία Παρασκευή από την αρχή του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ (2-7 στο 3’) και είχε καλύτερη παρουσία σε όλο το α’ δεκάλεπτο (6-13 στο 7’), το οποίο τελείωσε με 10-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν τη ψαλίδα με τον Παρασκευόπουλο στο +15 (12-27 στο 13’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο παιχνίδι. Η Κ.Α.Π. κρατούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (18-32 στο 15’), ενώ με τρίποντο ο Χατζησταμάτης έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (25-34 στο 18’) για να πλησιάσουν οι Κώοι σε 30-38 στο ημίχρονο.

Στο γ’ δεκάλεπτο, η Α.Ε. Δικαίου μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και κατάφερε να ελέγξει τη διαφορά, πετυχαίνοντας σημαντικά τρίποντα. Το 33-38 (21’), έγινε 37-49 (26’), αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και το σκορ 53-54 (29’), με συνολικό σερί 16-5! Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Αγία Παρασκευή βρήκε λύσεις (53-60 στο 32’ και 56-65 στο 34’), για να κάνει την τελευταία της προσπάθεια η κωακή ομάδα, πλησιάζοντας σε 60-65. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Παρασκευόπουλου και Φωτητζόγλου ήταν και τα πλέον καθοριστικά, αφού το σκορ έγινε 60-71 (37’) και η Αγία Παρασκευή έφυγε με το πολύτιμο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-19, 30-38(ημ.), 53-56, 65-77
Διαιτητές: Αδαμόπουλος- Κηπώσης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Κανενόπουλος, Βάση 19(1), Δρόσος Μ., Τριτσάρης 14(1), Παρβαντώνης 7(1), Χατζηγιακουμής 13(3), Καλής 2, Δρόσος Π., Λάμπρου 6, Καραθωμάς 2, Χατζησταμάτης 9.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 19(1), Αγόρης 17(5), Ζερβός 12(1), Τζέμης 2, Άρχος 2, Παπάς 15(2), Παρασκευόπουλος 8(1), Δρικόγιας 2.