Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Φιέστα τίτλου… με ισοπαλία

Μάιος 15, 2022

Προηγήθηκαν οι ασπρόμαυροι, ισοφάρισαν οι ερυθρόλευκοι. Σήκωσαν την «κούπα» οι Πειραιώτες.
O Ολυμπιακός αν και ήρθε ισόπαλος, 1-1 με τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των play off της Super Leagu πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι άρχισε με το Καραϊσκάκη να παγώνει, αφού μόλις στο 2′ ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία σέντρα και ο Σοάρες πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 0-1. Ιδανικό ξεκίνημα για τους ασπρόμαυρους, πολύ άσχημο για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι προσπάθησαν στη συνέχεια να ανασυνταχθούν.

Η γιορτή του Ολυμπιακού για το 47ο πρωτάθλημα διεξήχθη αμέσως μετά τον αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο τους παρά το γεγονός ότι νωρίτερα δεν είχαν καταφέρει να τους «αποζημιώσουν» με νίκη γοήτρου επί του «Δικεφάλου του Βορρά», που έμεινε αήττητος στο Φάληρο, όπως είχε συμβεί και στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου, με το ίδιο ακριβώς σκορ (τότε στην παράταση)..