Ο παλιός είναι αλλιώς…

Ιανουάριος 14, 2019

Μπορεί η Α.Ε Κως να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου με πέναλτι του Χατζηκοσμά και ο Απόλλων Καλυθιών να έχασε σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0 όμως η Α.Ε Κως με τον Σπύρο Οχτάρα που περνά δεύτερη νιότη την φετινή χρονιά κατάφερε στο 88' να ισοφαρίσει και να πάρει έναν βαθμό χρυσάφι για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Oι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με δημιουργούς τους πολύ καλούς Γεωργιάδη και Φλεβάρη, μοίρασαν το παιχνίδι με αξιώσεις προς την εστία του Ντιμιτρίεβιτς. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι "κατέβηκαν" στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα τους και να απειλήσουν τον Απόλλωνα κυρίως με αντεπιθέσεις. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, έπαιξε ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, ο οποίος δυσκόλεψε σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού τις προσπάθειες των δύο ομάδων και ειδικά των γηπεδούχων, οι οποίοι θέλησαν να παίξουν κάθετο ποδόσφαιρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 18' για τους γηπεδούχους, όταν ο Γεωργιάδης τροφοδότησε τον Μπαϊρακτάρη, όμως ο Ντιμιτρίεβιτς βγήκε γρήγορα από την εστία του και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα, πριν ο έμπειρος μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕ Κω. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε την ομάδα του Κώστα Καμπούρη στην δημιουργία αρκετών τελικών προσπαθειών. Στο 37' η υπεροχή των γηπεδούχων έφερε την δεύτερη καλή στιγμή του Απόλλωνα στην αναμέτρηση, όταν ο Χατζηκοσμάς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έδωσε κάθετη πάσα στον Μπαϊρακτάρη, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντιμιτρίεβιτς που πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση με τα πόδια. Με την συμπλήρωση 40' λεπτών οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκόρ, όταν μετά από κάθετη πάσα του Γεωργιάδη στον Μπαϊρακτάρη, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ηλιάδη και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χατζηκοσμάς, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕ Κω για το (1-0). Στην συγκεκριμένη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τον κ. Γιαννουκά, καθώς θεώρησαν πως μετά τη σέντρα του Μπαϊρακτάρη η μπάλα κατέληξε στον ώμο του Ηλιάδη.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έδειξε να μην έχει την ίδια συγκέντρωση με αυτήν του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Κώστα Καμπούρη προσπάθησε να πετύχει δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα να αφήσει αρκετούς κενούς χώρους μεταξύ κέντρου και αμυντικής γραμμής. Τα κενά αυτά έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕ Κω να δημιουργήσει τις δικές της ευκαιρίες και να αποδείξει τον λόγο που θεωρείται αρκετά ανεβασμένη ομάδα το τελευταίο διάστημα. Στο 48' ο Χύσι, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Νυστάζου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Ροδίτης βρέθηκε στη σωστή θέση και παραχώρησε κόρνερ. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 50' όταν ο Χατζηκοσμάς "δοκίμασε το πόδι του" από μακρινή απόσταση, όμως για κακή του τύχη, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ντιμιτρίεβιτς.

Οι παίκτες της ΑΕ Κω προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους στο 67' όταν ο Ροδίτης απομάκρυνε με δυσκολία την πολύ καλή εκτέλεση φαουλ του Χύσι, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Φούκης με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του νεαρού γκολκίπερ. Στα τελευταία είκοσι λεπτά ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να "κλειδώσει" την υπόθεση νίκη. Στο 74' μετά από εκτέλεση φαουλ του Μουχαρέμι, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο αμαρκάριστος Θεοδοσίου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 83' η ΑΕ Κως έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν μετά από σέντρα του Κεφαλιανού, ο Ροδίτης πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Οχτάρα και ο έμπειρος επιθετικός με κοντινό σουτ ισοφάρησε για την ομάδα του (1-1). Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ο Απόλλωνας προσπάθησε να βρει την δική του απάντηση, όμως η τύχη αλλά και η ικανότητα του Ντιμιτρίεβιτς δεν του το επέτρεψαν. Αρχικά στο 88' μετά από σουτ του Γεωργιάδη, η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυνόμενων και έφτασε στον αμαρκάριστο Θεοδοσίου, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ στο 90+3 το μακρινό σουτ του Γεωργιάδη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πλέον μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Απόλλωνας παρέμεινε στην τρίτη θέση με 28 βαθμούς, ενώ η ΑΕ Κως ανέβηκε στην δέκατη θέση με 13 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον ΑΕΡΑ.

MVP
O Γιώργος Γεωργιάδης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου. Ο έμπειρος μέσος είχε πολύ καλή παρουσία στη μεσαία γραμμή του Απόλλωνα, μοίρασε σωστά τη μπάλα, ενώ οι κάθετες πάσες που επιχείρησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δυσκόλεψαν αρκετά την άμυνα της ΑΕ Κω.

Στο ύψος του
Ο Σπύρος Οχτάρας είναι ο παίκτης, ο οποίος χάρισε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ροδίτη, βρέθηκε στην σωστή θέση και με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.