Ο Ολυμπιακός τα… σάρωσε! Σήκωσε το Κύπελλο και έκανε νταμπλ

Ιούλιος 19, 2020

Αήττητος νταμπλούχος Ελλάδα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Νηρέα Χαλανδρίου στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο πόλο, σηκώνοντας την κούπα με 16-4.

Σαρωτικός και… τροπαιούχος! Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για δεύτερη φορά στην τριετή ιστορία του θεσμού το κύπελλο υδατοσφαίρισης γυναικών, καθώς στον τελικό του final-4, επιβλήθηκε πολύ εύκολα του Νηρέα Χαλανδρίου με 16-4.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πολύ άνετα στο θρίαμβο μέσα στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Παλαιού Φαλήρου και ολοκλήρωσαν το νταμπλ, επαναλαμβάνοντας την επιτυχία του 2018.

Ο Χάρης Παυλίδης άφησε εκτός 15άδας του τελικού τις Ασημάκη, Τσουκαλά και Σταματοπούλου, αλλά η νεανική ομάδα του Νηρέα άντεξε για περίπου 4,5 λεπτά. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-0 στο ημίχρονο και στο 10-0, πριν η Τορνάρου πετύχει το πρώτο γκολ για την ομάδα του Χαλανδρίου, στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Πολυτιμότερη παίκτρια, αλλά και πρώτη σκόρερ του final-4 (έξι γκολ), αναδείχθηκε η Ελευθερία Πλευρίτου και καλύτερη τερματοφύλακας η Χρυσή Διαμαντοπούλου.