Νίκη - ανάσα για την Α.Ε Κω

Νοέμβριος 27, 2019

Σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ξεφύγει απ' την τριάδα του υποβιβασμού πέτυχε η Α.Ε Κως που κατάφερε με ανατροπή να επικρατήσει με 3-1 της Α.Ε Λέρου για την 11η αγωνιστική της Α' κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Χατζησταμούλου στο 9', όμως κατάφεραν με Φονσέκα (18'), Χατζηφούντα (47') και Μαυρίδη (89') να πάρουν το "τρίποντο" φτάνοντας τους 8 βαθμούς. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Α.Ε Κως αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90' ο Χατζηφούντας.

Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν στο 9ο λεπτό ο Χατζησταμούλος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να καταλήγει στα δίχτυα του Δημητρίεβιτς για το 0-1.

Στο 16ο λεπτό η ΑΕΛ είχε ξανά την ευκαιρία για να σκοράρει με τον Καράγκιολη να εκτελεί το φάουλ στην δεξιά γωνία και τον Δημητρίεβιτς να απομακρύνει. Δύο λεπτά αργότερα η Α.Ε Κως κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια όταν ο Φονσέκα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Γκούτογλου και στη συνέχεια στα δίχτυα του για το 1-1.

Στο 22' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Χιούσι να κάνει το σουτ και τον Γκούτογλου να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους δεν έγινε η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με την Α.Ε Κω να έχει την κυκλοφορία και την ΑΕΛ να ψάχνει στην κόντρα να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Α.Ε Κως κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Χατζηφούντας εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 57' με το διαγώνιο σουτ του Οχτάρα να καταλήγει άουτ . Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Φονσέκα έκανε την παράλληλη πάσα ο Χατζηφούντας πλάσαρε με τον Φουντουκάκη να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 65' ο Χατζηφούντας έκανε την παράλληλη πάσα ο Φονσέκα βρέθηκε απέναντι από τον Γκούτογλου με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αποκρούει ενώ στο επόμενο λεπτό απόκρουσε και πάλι το πλασέ του Κουρζή.

Στο 80ο λεπτό ο Χατζηφούντας μετά από μπαλιά του Ζαίμι βρέθηκε έκανε το 3-1 με τον Αλέκο να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων ενώ στο 89΄μετά από κάθετη πάσα του Χατζηφούντα ο Μαυρίδης πλάσαρε και έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους αυτήν την φορά να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Α.Ε Κως αφού τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90' ο Χατζηφούντας για μαρκάρισμα στον Κόκκαλη.

Ο κορυφαίος
Σε καλή ημέρα ο Φονσέκα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για φάσεις από πλάγια ενώ ήταν αυτός που νωρίς στο ματς κατάφερε να ισοφαρίσει για την ομάδα της Α.Ε Κω.

Στο ύψος του
Ο Μιχάλης Γκούτογλου με τις επεμβάσεις του κράτησε σε πολλές περιπτώσεις την Α.Ε Λέρου στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Χωρίς πρόβλημα ο Δημαράκης με την Α.Ε Κω να διαμαρτύρεται για μια φάση στο 1ο λεπτό όταν ο Γιαμούζης ακύρωσε γκολ του Κουρζή ως οφσάιντ αλλά και για την φάση του 80' που ο Αλέκος ακύρωσε το γκολ του Χατζηφούντα ως οφσάιντ. Η ΑΕΛ έχει παράπονα απ' τον Αλέκο για την φάση του 3-1.

Α.Ε Κως: Δημητρίεβιτς, Νυστάζος, Μυλωνάς, Χιούσι, Ζαίμι, Ζιώγας, Κουρζής, Χατζηφούντας, Φονσέκα, Μαυρίδης, Τσαγκάρης (46' Οχτάρας).

Α.Ε Λέρου: Γκούτογλου, Καστής (84' Δράκος), Φουντουκάκης, Καρπάθιος, Μπασιλάρης, Τσάτσος, Κώστογλου, Χατζησταμούλος (80' Αράπης), Κόκκαλης, Φουντής, Καράγκιολης (87' Ταχιράι)