Με «ήρωα» τον Συντιχάκη

Ιανουάριος 19, 2020

Με τον Μανώλη Συντιχάκη να σκοράρει στο 84’ ο Α.Ο Πυλίου πήρε τη νίκη με 4-3 απέναντι στον Κλεόβουλο Λίνδου σε ένα ματς που παραλίγο να αυτοκτονήσει αφού είδε το 3-1 του 64’ να γίνεται 3-3 μέσα σε δύο λεπτά με τον Γκίκα στο 71’ και τον Ταγκάεβ με πέναλτι στο 73’. Χατζησουλεϊμάν, Δρόσος και Στεφανίδης με πέναλτι τα άλλα γκολ των γηπεδούχων ενώ για τον Κλεόβουλο έδωσε προβάδισμα στο σκορ στο 18’ ο Κολιοκώστας.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν απ’ την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους και είδαν στο 10’ τον Νικηταρά από μακριά να σουτάρει λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν στο 18’ μετά από σέντρα απ’ τα αριστερά ο Κολιοκώστας κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ στη κίνηση έκανε το 0-1.

Μετά το γκολ ο Α.Ο Πυλίου προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του, στο 22’ ο Δρόσος σούταρε άουτ και στο 35’ ο Χατζησουλεϊμάν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μήλιου για το 1-1. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ όταν από σέντρα του Χατζησουλεϊμάν απ’ τα δεξιά ο Δρόσος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν φάση μόλις στο 51’ όταν ο Χατζησουλεϊμάν έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά με τον Στεφανίδη να πλασάρει και τον Μήλιο να απομακρύνει σε κόρνερ ενώ στο 55’ μετά από κάθετη πάσα του Δρόσου ο Στεφανίδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μήλιος του είπε και πάλι «όχι».

Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περιοχή και απείλησαν με τον Κολιοκώστα με τον Μιχαλάκη να διώχνει στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Στο 64’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν αυστηρό πέναλτι σε ανατροπή του Πλατέλλα απ’ τον Χαμιτάι, με τον Στεφανίδη να κάνει το 3-1.

Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ήταν φλύαροι, δεν είχα συγκέντρωση αμυντικά και το πλήρωσαν. Στο 71’ ο Γκίκας κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-2 και στο 75’ ο Κλεόβουλος κέρδισε πέναλτι. Ο Νικηταράς μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε απ’ τον Πλατέλλα με τον Φραγκιαδάκη που ήταν κοντά στην φάση να δείχνει το σημείο του πέναλτι (ακόμη πιο αύστηρο) και τον Ταγκάεβ να κάνει το 3-3.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81’ από φάουλ του Πανόπουλο η κεφαλιά του Μαργαρίτη πέρασε άουτ, ενώ στο 82’ από σέντρα του Πανόπουλου απ’ τα αριστερά το πλασέ του Δρόσου κόντραρε στους αμυντικούς.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 83’ για τον Α.Ο Πυλίου όταν ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το κόρνερ απ’ τα αριστερά με τον Συντιχάκη να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 4-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κορυφαίος
Ο Χατζησουλεϊμάν πέτυχε το γκολ για το 1-1, έκανε για το 2-1 ενώ κατά την διάρκεια του ματς αγωνίστηκε σχεδόν σε όλες τις θέσεις για να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Στο ύψος του
Ο Δημήτρης Γκίκας πίεσε αρκετά στον χώρο της μεσαίας γραμμής, κέρδισε αρκετές μονομαχίες ενώ πέτυχε και το 3-2 για την ομάδα του.

Αυστηρά και τα δύο πέναλτι που έδωσε το ματς ο Λεωνίδας Φραγκιαδάκης. Χωρίς πρόβλημα οι Καραμούτας και Πατσιαούρας.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιχαλάκης, Μικκού (53’ Γεωργιάδης), Μαργαρίτης, Χατζησουλεϊμάν, Αρχοντούλης (62’ Κεφαλιανός Μ.), Χατζηβασίλης, Δρόσος, Στεφανίδης, Πλατέλλας, Νικήτας (68’ Συντιχάκης), Μποϊλής (79’ Πανόπουλος).

Κλεόβουλος Λίνδου (Δημήτρης Δογιάμας): Μήλιος, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Τσελεπίδης, Παπαζούδης, Γκίκας, Μπαιρακτάρης Η., Διακογεωργίου (43’ λ.τ. Γιατσιάτσος), Νικηταράς, Κολιοκώστας, Ταγκάεβ.