Με το «μαχαίρι στα δόντια» νίκη - ανάσα για την Α.Ε Δικαίου

Ιανουάριος 31, 2022

Βγάζοντας πάθος και αποφασιστικότητα όταν χρειάστηκε και παρόλο που αρκετές φορές βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο η Α.Ε Δικαίου πέτυχε νίκη μισή παραμονή απέναντι στην σκληροτράχηλη Ελευθερία Μοσχάτου με 70-60 στο ντεμπούτο του Γιάννη Παπούλη ως πρώτος προπονητής. Εξαιρετικό ματς απ’ τον Χατζηγιακουμή στο πρώτο ημίχρονο ενώ καθαριστικός όταν ο Παρβαντώνης στο δεύτερο με τους υπόλοιπους να καταθέτουν στο παρκέ ότι έχουν για να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος. Ο Γιαμπάνης και ο Κρεμαστούλης έκαναν πολύ καλό ματς απ’ τους φιλοξενούμενους και τους κράτησαν στο ματς μέχρι το τέλος.

Η Α.Ε Δικαίου ξεκίνησε καλύτερα στο ματς βγάζοντας πάθος και ενέργεια και δύο τρίποντα του Χατζηγιακουμή και καλάθι του Λάμπρου έκανε ένα σερί 8-0. Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν ιδιαίτερα άστοχη οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με Χατζηγιακουμή και Τριτσάρη και κατάφεραν να πάνε στο πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 15-5.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χωρίς συγκέντρωση το δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν πολλά λάθη με την Ελευθερία Μοσχάτου να το εκμεταλλεύεται και με τρίποντα από Κρεμαστούλη και Γιαμπάνη έφερε το ματς στο 16-15 μόλις στο 12'. Ο Λάμπρου έδωσε λύσεις για το 22-17 , η Ελευθερία Μοσχάτου απάντησε με Κωνσταντινάκο και Κιούση για να έρθει ο εξαιρετικός Χατζηγιακουμής ξανά έξω απ' τα 6.75 και ο Βάσης να κάνουν το 28-21 , 1.50 για το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και πάλι όμως με Δέλλιο και Παυλιά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την Α.Ε Δικαίου που με τρίποντα από Χατζησταμάτη, Παρβαντώνη και Λάμπρου πήγε την διαφορά στους 15 (40-25) στο 24' και στους 18 στην συνέχεια (45-28) στο 26' με τον Χατζησταμάτη. Η Ελευθερία Μοσχάτου βρήκε λύση απ' τον Παπαγεωργίου επιθετικά με τον Γιώργο Σίμο να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή 3 λεπτά πριν το 3ο δεκάλεπτο. Παρόλο αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από Γιαμπάνη και Παπαγεωργίου και μείωσαν την διαφορά στους 8 (49-41) 1.25 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ενώ στην συνέχεια με δύο συνεχόμενα του Κρεμαστούλη η διαφορά πήγε στους τρεις 50-47 για να πάμε στο 51-47 με την εύστοχη ελεύθερη βολή του Χατζησταμάτη.

Ο Δίκαιος βρέθηκε στα σχοινιά αλλά είχε και πάλι την λύση με τον Παρβαντώνη να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ με τους Γιαμπάνη και Κρεμαστούλη να έχουν ξανά την απάντηση για το 60-56 3.49 πριν το τέλος με τον Τριτσάρη να κλέβει και να κάνει το 62-56 και τον Βάση στην συνέχεια το 64-56 και το Μοσχάτο με τον Παπαγεωργίου να μειώνει στους πέντε (65-60),1.20 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν καθαρό μυαλό στο φινάλε , οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και οι Βάσης και Καραθωμάς διαμόρφωσαν το τελικό 70-60

Διαιτητές: Φάκαρος - Εφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 15-5, 28-25 (ημίχ.), 51-47, 70-60

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 7, Δρόσος Μ., Τριτσάρης 6, Παρβαντώνης 17(2), Χατζηγιακουμής 15(5), Καλής, Λάμπρου 10(1), Καραθωμάς 4, Χατζησταμάτης 10(1), Χλαπάνης 1.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κρεμαστούλης 16(4), Παπαγεωργίου 11 (1), Παφλιάς 1, Δέλλιος 5, Γιαμπάνης 18(1), Κωνσταντινάκος 2, Βασιλόπουλος 3, Κιούσης 2, Πετράς, Κολοφώτης 2, Παλουκάκος.