Με το γκάζι πατημένο η Α.Ε Δικαίου

Φεβρουάριος 28, 2022

Με χαρακτηριστική ευκολία η Α.Ε. Δικαίου... συνέτριψε με 93-53(!) τον Ποσειδώνα Λουτρακίου και πέτυχε την έβδομη νίκη της στον 3ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη μετά το α' δεκάλεπτο ανέβασε στροφές, ξέφυγε στο σκορ και έφτασε άνετα στην επικράτηση, παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο γ' δεκάλεπτο. Οι Κώοι ήταν σοβαροί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και επιβεβαίωσαν πλήρως την ταμπέλα του φαβορί που είχαν πριν από το παιχνίδι απέναντι σε μία από τις δύο πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου.

Αρκετά προβλήματα είχε η Α.Ε. Δικαίου στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου… Οι Κώοι δεν ξεκίνησαν καλά και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα (10-14 στο 6’). Οι γηπεδούχοι πίστεψαν αρχικά ότι θα είχαν εύκολο έργο και μόνο όταν ζορίστηκαν, άρχισε να παίρνει μπροστά η μηχανή τους. Πάντως μέχρι το τέλος του α’ δεκαλέπτου, η Α.Ε.Δ. έβγαλε σημάδια αντίδρασης και ισοφάρισε σε 19-19.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λουτρακίου με 3/3 βολές του Πατουχέα έκανε το σκορ 21-25 και κάπου εκεί «χτύπησε» το καμπανάκι για τους γηπεδούχους, που αποφάσισαν να θυμηθούν ότι είμαι πολύ καλύτεροι. Με αιχμές του δόρατος τους Παρβαντώνη και Λάμπρου, η Α.Ε. Δικαίου πίεσε στην άμυνα, έπαιξε με βάση τις πραγματικές της δυνατότητες και μετέτρεψε το 21-25 σε… 40-25 (18’). Το σερί έφτασε το 19-0(!) για τους Κώους που έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με +16 (42-26) και να κλείσουν το ημίχρονο με 45-29.
Στο γ’ δεκάλεπτο και πάλι οι Κωοι μπήκαν μουδιασμένα, με αποτέλεσμα ο Ποσειδών Λουτρακίου να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά σταδιακά η Α.Ε. Δικαίου ανέβασε στροφές και όχι μόνο ξέφυγε στο σκορ, αλλά κατάφερε να κερδίσει και με +40. Όταν η Α.Ε. Δικαίου ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Ποσειδώνα, αφού η διαφορά δυναμικότητας ήταν κάτι παραπάνω από ορατή για τους Κώους, που πέτυχαν την έβδομη νίκη τους στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στον καταδικασμένο σε υποβιβασμό Ποσειδώνα, που ταξίδεψε στην Κω με οκτώ παίκτες. Η προσπάθεια της Α.Ε. Δικαίου ήταν ομαδική, κι αυτό φαίνεται και από την κατανομή των πόντων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-19, 45-29(ημ.), 62-43, 93-53

Διαιτητές: Πετράκης Ι.- Μπαράχου

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 11(1), Δρόσος Μ. 10(2), Τρύπας 9(2), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης, Παρβαντώνης 13(1), Τζουρτζιώτης 3(1), Χατζηγιακουμής 6(1), Λάμπρου 11(1), Καραθωμάς 5(1), Χατζησταμάτης 5(1), Χλαπάνης 12.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Τσιλομελέτης 14(4), Πατουχέας 6, Σακελλάρης 8, Γεωργούλας 8(1), Τσαούσης 5, Τουργέλης 7, Παπαγεωργίου 5(1), Γρίβας.