Με την δύναμη της έδρας ο Kos Hotel Ιπποκράτης

Δεκέμβριος 02, 2018

Ανεβάζοντας την απόδοση του απ' το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Kos Hotel Ιπποκράτης κατάφερε να επικρατήσει με 74-64 του Χαρίλαου Τρικούπη για την 8η αγωνιστική της Α2 των ανδρών με τον Κώστα Παπαδόπουλο να κάνει το 2/2 στην ομάδα του νησιού μας μετά το μεγάλο διπλό απέναντι στην Ευρώπη Πευκοχωρίου και την ομάδα έτσι να επιστρέφει ξανά στις επιτυχίες και μπροστά στον κόσμο της.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιπποκράτη ήταν ο Χατζηνικόλας με 18 με τους Καλαμπάκα, Χαρίση και Δρόσο άξιους συμπαραστάτες ενώ για τον Χαρίλαο Τρικούπη πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρτζεβιτς (18π.) που ξεκίνησε εντυπωσιακά αλλά στην συνέχεια τον περιόρισαν οι γηπεδούχοι.

Οι γηπεδούχοι αν και δεν ξεκίνησαν καλά, βελτιώθηκαν στο β’ ημίχρονο και ειδικά στο γ’ δεκάλεπτο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Στο ντεμπούτο του Ντίνου Καλαμπάκου στο τιμόνι του Χαρίλαου Τρικούπη, οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Τζόρτζεβιτς ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν 0-6 και 4-10, ενώ με τρίποντο του Πολίτη ξέφυγαν για πρώτη φορά με +10 (6-16). Η ομάδα του Μεσολογγίου κράτησε την ίδια διαφορά (10-20), ενώ ο Ιπποκράτης βελτιώνοντας την άμυνα του κατάφερε να συνέλθει και πλησίασε σε 18-20 (9’) για να διαμορφώσει το 18-23 του α’ δεκαλέπτου ο Πολίτης. Με την είσοδο των Δρόσου και Μαστόρου, ο Ιπποκράτης βελτιώθηκε, ενώ στο β’ δεκάλεπτο ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι. Με τρίποντο του Τρύπα, οι Κώοι πέρασαν μπροστά 30-29 και έκτοτε διατήρησαν το προβάδισμα τους. Μάλιστα στο φινάλε του α’ ημιχρόνου, κατάφεραν με προσπάθεια του Χατζηνικόλα να κάνουν το 42-37 του ημιχρόνου.

Στο γ’ δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Λάανε, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα «εκτόξευσε» τη διαφορά σε 51-39, με τον Ιπποκράτη να παίζει με βάση τις πραγματικές του δυνατότητες. Ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με νέο σερί 7-2, το σκορ έγινε 58-41 στο 28’. Οι Κώοι στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα ο Χαρίλαος Τρικούπης να μειώσει σε 62-53. Με τον Αντωνάκη το σκορ έγινε 64-57, όμως ο Λάανε με καθοριστικό δίποντο έκανε το σκορ 66-57 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος για τον Ιπποκράτη Κω, που είχε πρώτους σκόρερ τους Χατζηνικόλα, Λάανε και Χαρίση.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-23, 42-37(ημ.), 60-44, 74-63

Διαιτητές: Θεονάς- Τσαχάκης- Τσολάκος

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 13(2), Σκούφης, Τρύπας 3(1), Ναούμης 5(1), Καλαμπάκας 9, Ασημακόπουλος 4, Χατζηνικόλας 18(1), Χαρίσης 10, Μαστόρος 4, Δρόσος 8(1).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 10, Ντόβας, Αδαμόπουλος 6, Σταυρόπουλος 1, Χατζηκυριακίδης 4, Ξηρός, Δεμερτζής 6, Αντωνάκης 6(2), Πολίτης 12(1).