"Λύγισε" στο δεύτερο η Α.Ε Κως

Σεπτέμβριος 16, 2019

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του και στο φετινό πρωτάθλημα της Α Κατηγορίας ο Ποσειδώνας Καρπάθου. Η ομάδα του Γιάννη Καραμηνά επικράτησε με 4-2 της Α.Ε Κω, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Φελουζής, Τσιαβέλης, Σπανός Ε και αυτογκολ του Τογρού τα τέρματα των γηπεδούχων. Οι Χατζηφούντας και Φονσέκα σκόραραν για τους «βυσσινί», που τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μαρίνου στο 78΄.

Το ματς
Ο Ποσειδώνας μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του κόντρα στην ταλαιπωρημένη από τα ταξίδια Α.Ε Κω. Η ομάδα του Γιάννη Καραμηνά είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά υστερούσε αισθητά στις επιλογές και στην τελική πάσα και δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Δημητρίεβιτς . Μετά το 25ο λεπτό η Α.Ε Κως ανέβασε απόδοση, με την τριάδα Φονσέκα, Τογρού και Χατζηφούντα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κρατούν για αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Μάλιστα στο φινάλε του πρώτου μέρους πήραν το προβάδισμα όταν ο Χιούσι με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Χατζηφούντα και ο τελευταίος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 0-1, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η είσοδος του Μανώλη Σπανού ανέβασε αισθητά τους γηπεδούχους στην επανάληψη που μπήκαν αποφασισμένοι να φτάσουν στην ανατροπή. Στο 51ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Δημητρίεβιτς, ο νεαρός πορτιέρο έδιωξε την μπάλα με τις γροθιές, αυτή στρώθηκε στον Φελουζή που με λόμπα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δημητρίεβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Τσιαβέλη στο 59΄ ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Ο Φλεβάρης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ζαρκαδούλας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να αλλάζει πορεία στον Τογρού και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1. Ο Ποσειδώνας είχε πλέον την ψυχολογία και πατούσε φανερά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 75΄ ο Κοντονικόλας έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση και με εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού βρήκε τον Μανώλη Σπανού, εκείνος με την σειρά του πέρασε εξαιρετικά στον Τσιαβέλη που δεν δυσκολεύτηκε από θέση τετ α τετ να νικήσει τον Δημητρίεβιτς για το 3-1. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν δύο λεπτά αργότερα με τον Σάκη Μαρίνο να αποβάλλεται από πλευράς Α.Ε Κω με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα, βάζοντας σε ακόμα πιο δυσχερή θέση την ομάδα του. Παρότι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του ματς, όταν στο 88΄ ο Φονσέκα με περίτεχνο πλασέ από όρια της περιοχής μείωσε σε 3-2. Η Α.Ε Κως βγήκε μπροστά αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και στο 92΄ ο Μανώλης Σπανός έφυγε μόνος στην αντεπίθεση και απέναντι από τον Δημητρίεβιτς δεν δυσκολεύτηκε να γράψει με πλασέ το τελικό 4-2.

MVP
Ο Μανώλης Σπανός ήταν αυτός που άλλαξε την εικόνα του ματς στην επανάληψη, αλλά τον τίτλο κερδίζει για την συνολική παρουσία του στο ματς ο Κωνσταντίνος Φελουζής. Ο νεαρός μέσος του Ποσειδώνα σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης, έτρεξε ασταμάτητα και βοήθησε τα μέγιστα για το πρώτο τρίποντο της ομάδας του.

Στο ύψος του
Ο Κατέ Φονσέκα ήταν ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής της Α.Ε Κω. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε ένα γκολ, είχε συμμετοχή σε αρκετές φάσεις και προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ για τους «βυσσινί». Ο Μανώλης Χατζηφούντας τον ακολούθησε σε απόδοση.

Πολλά παράπονα απ' την διαιτησία του Ατσικνούδα έχει η Α.Ε Κως με τον διαιτητή της αναμέτρησης να "κιτρινίζει" σχεδόν όλη την 11άδα των "βυσσινί" και να αποβάλλει τον Μαρίνο. Χωρίς πρόβλημα Κόττορος και Τσιβίτης.

Ατσικνούδας Δημήτρης (Κόττορος, Τσιβίτης)

Ποσειδώνας Καρπάθου: (Γιάννης Καραμηνάς): Γαλάνης, Καουκάκης, Κούτολο, Σπανός Ι, Ζαρκαδούλας, Διακόπουλος (46΄ Σπανός Ε), Φελουζής, Φλεβάρης, Κοντονικόλας (88΄ Τσαγκάρης), Τσιαβέλης, Αναγνωστόπουλος (60΄ Κουκούνια)

Α.Ε Κως (Κούτσικας - Σταμάτης ) : Δημητρίεβιτς, Δραμουντανής, Χιούσι, Βάσης, Κούτσικας, Ντεμκόλλι (70' Πηλιγκός), Χατζηφούντας, Τογρού, Οχτάρας, Φονσέκα