Κύπελλο: Διπλό για τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με «μαχαιριά» Μουργκ στο φινάλε

Απρίλιος 08, 2021

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ 1-0 ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό στάδιο και για τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο ομάδες σε γενικές δεν φάνηκε πως είχαν όρεξη να ρισκάρουν για τον λόγο αυτό τα πράγματα θα μπορούσαν να πάρουν μόνο την τροπή που πήραν, μόνο μ’ ένα γκολ από στημένη φάση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το γκολ της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες σε γενικές γραμμές δεν σημείωσαν πολλές τελικές ευκαιρίες – ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο – και συνεπώς το γκολ του Τόμας Μουργκ να είναι η σημαντικότερη φάση της αναμέτρησης.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ
Ο Τόμας Μουργκ. Ο Αυστριακός είναι το πρόσωπο της αναμέτρησης καθώς μπήκε ως αλλαγή του Χρήστου Τζόλη στο 90ο λεπτό και ελάχιστα λεπτά αργότερα κατάφερε να πετύχει το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ
Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός εξτρέμ έπαιξε σημαντικό ρόλο στις επικίνδυνες φάσεις της ΑΕΚ αποδεικνύοντας ότι η απραξία λόγω του τραυματισμού του, εκ του αποτελέσματος δεν το επηρέασε αγωνιστικά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Δεν υπήρξε κάποιος παίκτης του οποίου η αγωνιστική εμφάνιση να επηρέασε την έκβαση του αγώνα.

ΣΦΥΡΙΜΑΤΑ
Υπήρξαν παραπόνα από την πλευράς Μανόλο Χιμένεθ καθώς ο Ισπανός υποστηρίζει ότι το φάουλ με το οποίο ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ματς, δενήταν σωστή απόφαση του διαιτητή.

FACE TO FACE
Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε ένα αρκετά κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Τα ατομικά λάθη και οι λανθασμένες μεταβιβάσεις κυρίως στην περιοχή της μεσαίας γραμμής, αποσυντόνισαν τους παίκτες, χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα και έδωσαν αρχικά στην ΑΕΚ την κατοχή της μπάλας. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία (Ουάρντα, Σφιντέρσκι, Ροντρίγκο, Μουργκ) βοήθησαν τον «δικέφαλο του βορρά» στο να γίνει πιο κινητικός στην αντίπαλη περιοχή, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα το γκολ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Σε καλό αλλά ήπιο ρυθμό κύλησε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο μεγαλύτερο διάστημα η ΑΕΚ ήταν πιο κινητική, ενώ αρχικά ήταν εκείνη που κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της. Πρώτη καλή στιγμή για την «Ένωση» ήταν εκείνη στο 8ο λεπτό με τον Κρίστιτσιτς να δίνει ωραία στον Τάνκοβιτς, εκείνος να πασάρει στον Λόπες ο οποίος εν τέλει επιχείρησε το σουτ που τελικά μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Η ΑΕΚ σημείωσε την πιο επικίνδυνή της στιγμή στο 26’ με ένα ωραίο σουτ του Ολιβέιρα, το οποίο απέκρουσε εξαιρετικά ξανά ο Έλληνας τερματοφύλακας. Ο ΠΑΟΚ από πλευράς του ναι μεν μπόρεσε να εξισορροπήσει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να γίνει σχεδόν καθόλου απειλητικός. Μόνη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» ήταν εκείνη λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου έπειτα από τη λάθος μεταβίβαση του Τσιντώτα, την οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Τζόλης.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ακόμη πιο ήπια από το πρώτο. Οι δύο ομάδες δεν είχαν διάθεση για ρίσκο, ο καλός ρυθμός έλλειψε και τα στημένα κοντά στις δύο περιοχές έφτασαν διψήφιο αριθμό. Τη λύση στον ΠΑΟΚ έδωσε τελικά ο Μουργκ, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή του Τζόλη στο 90’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (Σιμάνσκι 63’), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (Μαχαίρας 88’), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (Αλμπάνης 63’), Ολιβέιρα (Ανσαριφάρντ 68’)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μπάμπα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (Ροντρίγκο 64’), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (Ουάρντα 64’), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Μουργκ 90’), Κρμέντσικ (Σφιντέρκι 73’)

Διαιτητής: Καμπάκοφ (Βουλγαρία) VAR: Πάουλους Φαν Μπέκε (Ολλανδία) Βοηθοί: Μαργκαρίτοφ (Βουλγαρία), Χριστόφ (Βουλγαρία) Τέταρτος: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ολιβέιρα 19’, Ζίβκοβιτς 20’, 45’+3 Βιεϊρίνια, Μάνταλος 48’, Ελ Καντουρί 57’, Γκαρσία 80’https://www.overfm.gr/aek-paok-0-1-o-apo-mixanis-theos-o-mourgk-fernei-konta-ston-teliko-tous-thessalonikeis-vids/