Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ανδρέας Βαζαίος για δεύτερη συνεχή χρονιά

Νοέμβριος 06, 2021

Ο Ανδρέας Βαζαίος υπερασπίστηκε τον τίτλο του στο Καζάν. Τελικά ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο και στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στον τελικό των 200 μέτρων μικτής ατομικής κολύμβησης.

Ο Ανδρέας Βαζαίος με χρόνο 1:51.20 τερμάτισε πρώτος με τους Ιταλούς Τόμας Τσέκον και Αλμπέρτο Ρατσέτι να ακολουθούν στην κατάταξη.

Αυτό αποτελεί το έβδομο μετάλλιο που κατακτά ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου.

Μάλιστα την Κυριακή (7/11) μπαίνει εκ νέου στη "μάχη" για ένα ακόμα επίτευγμα, καθώς θα αγωνιστεί στον τελικό των 100μ. μικτή.

Χάλκινος ο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο
Ύστερα από το χρυσό μετάλλιο του Ανδρέα Βαζαίου, ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας.

Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στα 49.87, βελτιώνοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (49.98) που σημείωσε στο ημιτελικό της Πέμπτης (4/11).

Αυτό αποτελεί το πρώτο του μετάλλιο σε μικρή πισίνα, ύστερα από τα τρία που έχει κατακτήσει σε ισάριθμα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας πισίνας.

Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (49.13), και δεύτερος ο Ρόμπερτ – Αντρέι Γκλιντα (49.31).

Πηγή: novasports.gr