Ήττα στον Αρχάγγελο για τη νεανική Α.Ε Κω, νίκη ανθρωπιάς από τον Άρη Αρχαγγέλου

Απρίλιος 12, 2019

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί έδωσε ο Άρης που επικράτησε με (2-1) της ΑΕ Κω στο γήπεδο Αρχαγγέλου για το εξ αναβολής παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, με τους φιλοξενούμενους, να ψάχνουν έναν βαθμό, που θα τους κρατήσει στην κατηγορία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Απόλλωνα. Το παιχνίδι ωστόσο σημαδεύτηκε από την κίνηση ανθρωπιάς της διοίκησης του Άρη να συλλέξει χρήματα για τον νεαρό μαθητή που δίνει μάχη για την ζωή του.

Το ματς:

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και θέλησε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Μάλιστα μόλις στο τρίτο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Παπαοικονόμου γύρισε για τον Κρεκούκια που ήταν εύστοχος, με τον Τάση να τον ''συλλαμβάνει'' σε αντικανονική θέση. Ένα λεπτό αργότερα ο Οχτάρας έπαιξε στην πλάτη της άμυνας τον Χατζηφούντα που έκανε το ψιλοκρεμαστό πλασέ,με τον Καραγιάννη να τον σταματά. Στο 7' ο Άρης κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Χατζηλιόντας είδε την κίνηση του Παπαοικονόμου στην καρδιά της άμυνας, με τον αρχηγό του Άρη να αποφεύγει στην κίνηση τον Ντιμιτρίεβιτς και να πλασάρει στα δίχτυα για το 1-0.

Μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου ο ρυθμός του αγώνα δεν είχε το ίδιο υψηλό τέμπο σε σχέση με το πρώτο τέταρτο. Στο 25΄ο Βασιλιειάδης επιχείρησε να βρει τον Χατζηφούντα, με τον Καλοπήτα να διώχνει σωτήρια, ενώ το σουτ του Κρεκούκια στο 27ο πέρασε οριακά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Η ΑΕ Κως κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα ακριβώς με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα όταν ο Κουρζής ανατράπηκε εντός περιοχής με τον Οχτάρα να μην λαθεύει από την άσπρη βόυλα πετυχαίνοντας το 1-1. Ο Άρης κατάφερε να βρει την απάντηση πριν οι δύο ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια. Πιο συγκεκριμένα στο 44΄ ο Παπαοικονόμου πέρασε από τα αριστερά και γύρισε για τον επερχόμενο Δημητριάδη που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης δεν έδωσε ρυθμό στο ματς και έμεινε στην διαχείριση του υπάρχοντος αποτελέσματος, με την ΑΕ Κω να ψάχνει την απόδραση στην κόντρα επίθεση. Στο 57΄ο νεαρός Πηλίγκος έβγαλε όμορφα για τον Χατζηφούντα, με τον Καραγιάννη να του λέει ''όχι''. Στο 66' η μπάλα έπειτα από τις κόντρες στρώθηκε στον Κεφαλιανό Γ, που σούταρε με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 70ο η σκαστή κεφαλιά του Πομπού στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παπαοικονόμου πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 76΄η σέντρα σουτ του Παπαοικονόμου πέρασε εκτός εστίας ενώ, δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηλιόντας με μακρινό σουτ επιχείρησε να νικήσει τον Δημητρίεβιτς με την μπάλα να περνά δίπλα οριακά εκτός εστίας. Από εκεί και πέρα ο Άρης έκανε σωστή διαχείριση και πήρε μία ακόμα νίκη διευρύνοντας το σερί του.

MVP:

Ο Δήμος Παπαοικονόμου ήταν ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης. Πολύ κινητικός, με ποιοτικές ενέργειες έχοντας συμμετοχή και στα 2 γκολ του Άρη σκοράροντας και μοιράζοντας ασίστ αντίστοιχα.

Στο ύψος του:

O δεκατετράχρονος(!), Αποστόλης Πηλιγκός με την εμφάνισή του γοήτευσε τους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο Αρχαγγέλου. Ήρθε ως αλλαγή στο 40ο λεπτό και έδειξε πως το μέλλον του ανήκει.