Ήττα για τον Ιπποκράτη

Ιανουάριος 13, 2019

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, ο Ιπποκράτης Κω ηττήθηκε σήμερα στην Αγιά από τον τοπικό Ερμή με 74-69, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν τελικά με μοναδικούς απόντες τους Κόμματο και Τριανταφύλλου, ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες που είχαν ίωση, αγωνίστηκαν κανονικά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έκανε καλό α’ δεκάλεπτο και παίζοντας συγκεντρωμένο και με όπλο την άμυνα προηγήθηκε με 10-16. Στο β’ ημίχρονο, οι Λαρισαίοι προσπέρασαν με 30-29 για να λήξει το ημίχρονο με 30-33. Στο γ’ δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε πόντο- πόντο, με τον Ερμή Αγιάς να κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο. Το σκορ έγινε 58-48 (33’) με κορυφαίους τους Κούκσιτς, Τσιλούλη και Λόλα. Ο Ιπποκράτης πλησίασε σε 60-57 και 63-60. Ο Κούκσιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-60 για να μειώσει ο Ασημακόπουλος σε 66-62. Ο Λόλας με δίποντο και μία βολή έκανε το σκορ 69-62, αλλά οι Κώοι επέστρεψαν. Αρχικά με τρίποντο ο Ναούμης μείωσε σε 69-65 και αμέσως μετά ο Χατζηνικόλας έκανε το 69-67. Εκεί ανέλαβε και πάλι δράση ο Κούκσιτς. Με δίποντο έγραψε το 71-67 και ο Ασημακόπουλος μείωσε σε 71-69. Και πάλι ο Κούκσιτς με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Χατζηνικόλας αστόχησε σε τρίποντο και ο Λόλας με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 74-69.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-16, 30-33(ημ.), 47-46, 74-69
Διαιτητές: Ξενικάκης- Λόρτος- Ταρενίδης Κ.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 9(3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 13(1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 3(1), Ντάλος, Κούκσιτς 20(4), Λάππας 7(1), Βρέττας, Τσούμας, Λόλας 14.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 9(3), Σκούφης 3(1), Τρύπας, Ναούμης 11(1), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 12(1), Χατζηνικόλας 15, Χαρίσης 9(1), Μαστόρος 8(2), Δρόσος 2.

Πηγή : 12sports.gr