Ήττα για την Α.Ε Δικαίου

Φεβρουάριος 21, 2022

Ήττα με σκορ 77-50 γνώρισε η Α.Ε. Δικαίου στην Αθήνα από τον Α.Σ. Πέρα, χάνοντας και το «πάνω-χέρι» σε πιθανή ισοβαθμία.

Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη είχε καλή παρουσία μόνο στο β’ δεκάλεπτο, με το Πέρα να κερδίζει πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε, αφού οι Κώοι βρέθηκαν σε κακή και στο β’ ημίχρονο το επιμέρους σκορ ήταν 44-21! Ο Α.Σ. Πέρα με κορυφαίους τους Κακαριά και Κρανιά έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι (8-3), ενώ γρήγορα ξέφυγε με 14-3 και 18-4 (8’). Η Α.Ε.Δ. μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, κάνοντας το σκορ 20-6 για να λήξει το α’ δεκάλεπτο 20-9 με τρίποντο του Παρβαντώνη. Στη συνέχεια, οι Κώοι συνήλθαν μετά το 27-12 (13’) και κατάφεραν να μειώσουν αρχικά σε 32-21 (17’), ενώ βρήκαν λύσεις με πολυφωνία στο σκοράρισμα και πλησίασαν σε 33-29. Στο β’ ημίχρονο τίποτα δεν λειτούργησε καλά για τους Κώους, οι οποίοι αποσυντονίστηκαν αισθητά και από τις διακοπές στο παιχνίδι, αφού δεν λειτουργούσε το χρονόμετρο. Ο Α.Σ. Πέρα ήταν καλύτερος και μετά το 37-34 (έγινε η διακοπή), ξέφυγε με 44-34, για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με 54-40. Στην τελευταία περίοδο, οι Αθηναίοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι σε όλα τα επίπεδα (23-10 το επιμέρους σκορ) και έφτασαν άνετα στη νίκη, που δικαιούνταν με βάση την εικόνα τους στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-9, 33-29(ημ.), 54-40, 77-50
Διαιτητές: Λάμπος- Πλέγας
Α.Σ. ΠΕΡΑ (Χολέβας): Δουβλής 6, Πρόγκας 6(1), Βλάχος 14(2), Σταυρόπουλος, Κακαριάς 21(2), Σπέντζος 3, Κοκορέλης 3(1), Δημητρίου 6, Ανδρίτσος 1, Μπέσκοβιτς, Δαλαμπέκης, Κρανιάς 20(2).
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 6, Δρόσος Μ. 3(1), Τρύπας, Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 2, Παρβαντώνης 6(1), Χατζηγιακουμής 12(2), Δρόσος Π. 2, Λάμπρου 4, Καραθωμάς 3, Χατζησταμάτης 7(1), Χλαπάνης 3.