Ιστιοπλοΐα: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Δημήτρης Παπαδημητρίου

Αύγουστος 20, 2017

Μετά από 11 ιστιοδρομίες ο αθλητής του Ν.Ο.Β ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς έναντι 59 του δεύτερου

Το 23ο μετάλλιο μέσα στο 2017 σε παγκόσμια ή ευρωπαϊκή διοργάνωση πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοϊα.

Και τι μετάλλιο... ολόχρυσο, από τον εκπληκτικό Δημήτρη Παπαδημητρίου. Το κατέκτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ youth που έγινε στο Μέντεμπλινγκ της Ολλανδίας.

Μετά από 11 ιστιοδρομίες ο αθλητής του Ν.Ο.Β ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς έναντι 59 του Αργεντινού Μ. Ντίτριχ και του Ν. Μπέζι από το Χονγκ Κονγκ.

Παρά το γεγονός ότι ο Ελληνας ιστιοπλόος δεν ξεκίνησε καλά, στη συνέχεια πλασαρίστηκε στις πρώτες θέσεις και το φινάλε του ήταν εντυπωσιακό. Συγκεκριμένα στις 11 κούρσες τερμάτισε 2, 70, 6, 4, 6, 4, 22, 3, 4, 2, 1. "Πέταξε" τις δύο χειρότερες, δηλαδή την 70 και την 22 και στέφθηκε πανάξια παγκόσμιος πρωταθλητής! Θεωρείται, άλλωστε, από τα νέα αστέρια του αθλήματος και το αποδεικνύει στη θάλασσα.