Η αποθέωση του ποδοσφαίρου στην Κάλυμνο

Ιανουάριος 08, 2018
Σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Βαθύ ο ΠΑΟΚ Κω επικράτησε της τοπικής ομάδας με 3-4 με «χρυσό» σκόρερ τον Χρήστο Αρβανιτογιάννη στο 87’.
Σταύρου (2) και Σαγρές τα γκολ των γηπεδούχων ενώ για τον ΠΑΟΚ Κω σκόραραν και οι Παναγόπουλος, Ξυπολιτάς Μ. και Καίσερλης. Μάλιστα έγινε το fair play της χρονιάς αφού με το σκορ στο 2-1 υπήρξε μια ασυνεννοησία με τον ΠΑΟΚ Κω να ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Ξυπολιτά. Ο ΠΑΟΚ Κω με εντολή του προπονητή της ομάδας με την σέντρα, σταμάτησε και άφησε τον Σαγρέ να σκοράρει για δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι είχαν στην αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ Κω να είναι αυτός που έψαχνε στην κόντρα το γκολ και κατάφερε να το πετύχει στο 37ο λεπτό με τον Τάσο Παναγόπουλο με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος ο Σταύρου με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 47’ ενώ λίγα λεπτά αργότερα με εκπληκτικό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Στο 69ο λεπτό υπήρξε μια ασυνεννοησία ανάμεσα στους παίκτες και τον διαιτητή της αναμέτρησης και ο ΠΑΟΚ Κω πέτυχε γκολ κάνοντας το 2-2 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι δεν τηρήθηκε το fair – play. Προς τιμήν του ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κω, Χρήστος Αρβανιτογιάννης και ο Μιχάλης Παπαγιαννόπουλος έδωσαν εντολή στους παίκτες της ομάδας να μην κινηθούν προς την μπάλα και ο Σαγρές έκανε με την σέντρα το 3-2.
Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν και στο 78’ ο Καίσερλης έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα του μετά από ασίστ του Αρβανιτογιάννη.
Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε ο Αρβανιτογιάννης που ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης έτσι όπως πήγε το ματς πέτυχε γκολ στο 87’ και διαμόρφωσε το 3-4 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Ο κορυφαίος
Εξαιρετικός ο Χρήστος Αρβανιτογιάννης που αναγκάστηκε ουσιαστικά να αγωνιστεί αφού είχε πολλές απουσίες η ομάδα του. Ο κορυφαίος όχι μόνο για το γκολ αλλά για την κίνηση του στην φάση του fair – play και τους αξίζουν πολλά μπράβο.
Χωρίς πρόβλημα οι Καραμούτας, Μαυρίδης και Κίνας.
Α.Ο Βαθύ: Μελάς, Παπαμιχαήλ, Ασπράς, Πασχάλης (75’ Κώτης), Τρικοίλης (46’ Χατζηδάκης), Γιαμαίος, Μαλλιάς, Μουσσάς, Σταύρου, Σαγρές, Μεϊμάρης
ΠΑΟΚ Κω: Ναίσκες, Κατσιούλης (51’ λ.τ. Αρβανιτογιάννης), Πουλημάς, Καματερός, Ξυπολιτάς Γ., Παναγόπουλος, Κοτσάκι Τ. (55’ Ξυπολιτάς Μ.), Καίσερλης, Χιούσι, Κασεμάι, Χατζηνικολάου