Γκολ και ασίστ ο Κυριόπουλος, 2-0 ο Παναθηναϊκός τον Παναιτωλικό

Νοέμβριος 28, 2021

Εξαιρετικός ήταν ο "δικός μας" Γιώργος Κυριόπουλος στο ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στον Παναιτωλικό για την 11η αγωνιστική της Super League U19 έχοντας γκολ και ασίστ στη νίκη των πρασίνων με 2-0 απέναντι στον Παναιτωλικό.

Δείτε το ρεπορτάζ του talentabout.gr

Κυρίαρχος ήταν ο Παναθηναϊκός, στην έδρα του, κόντρα στον Παναιτωλικό, με 2-0, για την 11η αγωνιστική της Super League U19.

Οι Πράσινοι του Βαγγέλη Σάμιου έπαιξαν μονότερμα την ομάδα του Αγρινίου, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και έφτασαν σε μια δίκαιη και άνετη νίκη.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Κυριόπουλος, όπου σκόραρε και… μοίρασε γκολ, ενώ η παρουσία του στο γήπεδο ήταν εντυπωσιακή

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, η γηπεδούχος ομάδα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και απείλησε πρώτη στο 2ο λεπτό με τον Ζαφείρη, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα το ίδιο έκανε και ο Φρόκου.

Τελικά η πίεση των πρώτων λεπτών μετουσιώθηκε σε γκολ μόλις στο 11′ για τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι πραγματοποίησαν φανταστική προσπάθεια από τα αριστερά με τον Βολάκη να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Παυλάκη, ο οποίος έβγαλε την ασίστ για τον Κυριόπουλο, που τελείωσε τη φάση ιδανικά ανοίγοντας το σκορ 1-0.

Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός δεν… έπεσε και ανέβασε στροφές, δημιουργώντας προϋποθέσεις για δεύτερο τέρμα. Ο Κυριόπουλος στο 15ο λεπτό απείλησε, μετά από συνεργασία του Βολάκη και του Παυλάκη, ωστόσο το ίδιο έγινε και στο 19ο λεπτό με το σουτ του Παυλάκη.

Στο 20′ ο Κυριόπουλος από σκόρερ μετατράπηκε σε πασέρ βγάζοντας εξαιρετική κάθετη-ασίστ για τον Καλοσκάμη, ο οποίος σκόραρε πετυχαίνοντας το 2-0.

Μάλιστα το “τριφύλλι” είχε ακόμη δύο ευκαιρίες για γκολ, στο 32′ με σουτ του Κυριόπουλου που απέκρουσε ο Ράγιας και στο 33′ με σουτ του Παυλάκη που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού θα μπορούσαν μάλιστα να έχουν σκοράρει κι ένα τρίτο γκολ στο 90′ σε τετ α τετ του Νταμπίζα που απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

Συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης (85′ Τσεβάς), Παυλάκης, Κολόμπο, Προδρομίτης, Λιατίφης (87′ Πιτσώτης), Κυριόπουλος (85′ Τσιάβος), Φρόκου, Μπιλάλ (70′ Νταμπίζας), Καλοσκάμης, Βολάκης (70′ Συμεωνίδης).

Παναιτωλικός: Ράγιας, Σοφιανόπουλος, Κουνάβας, Αναστασόπουλος, Λαζαρίδης, Σοροβός, Νταβάνος, Δήμος, Κόκα, Παπανικολόπουλος, Τρομπούκης.