Έσπερος Κω: Μετά τους εφήβους μας και οι παίδες μας πλησιάζουν όλο και περισσότερο στο Final Four Δωδεκανήσου.

Φεβρουάριος 19, 2024

Το Παιδικό μας τμήμα νίκησε τον Πανιώνιο Λέρου με 65-46 και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην τελική φάση που θα διεξαχθεί στο νησί της Αρτέμιδος.

Μετά το αρχικό νευρικό ξεκίνημα η ομάδα μας "πήρε τα ηνία" του αγώνα στο β ημίχρονο και έχοντας τέσσερις παίχτες με διψήφιο αριθμό κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-14, 23-27(ημ.), 44-32, 65-46

Παμπαιδικό

Έσπερος - ΕΑΚα

62           54

Στο πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα των Παμπαίδων, η ομάδα μας πέτυχε ακόμα μία νίκη απέναντι στην βελτιωμένη ΕΑΚα.

Πετυχαίνοντας την 6η νίκη τους, οι αθλητές μας παρέμειναν στην 1η θέση του ομίλου νήσων, μαζί με τον Ηρακλή 2000.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-21, 28-28(ημ.), 41-41, 62-54

Ανδρικό

Φοίβος - Έσπερος

91            67

Την ήττα με 91-67 γνώρισαν οι έφηβοι μας από τον Φοίβο για το ανδρικό πρωτάθλημα.

Στο 1ο ημίχρονο (55-29) η ομάδα μας ήταν πολύ άστοχη και στην άμυνα δεν μπόρεσε να βρει λύση απέναντι σε έναν πολύ καλό και υψηλότερο αντίπαλο με έμπειρους παίχτες.

Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο η εικόνα της ομάδα μας βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-11, 55-29(ημ.), 73-51, 91-67