Επιστροφή στις νίκες με 7άρα

Νοέμβριος 06, 2019

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Α.Ο Πυλίου μετά την ήττα στα Μαριτσά αφού συνέτριψε με 7-0 την Κατταβιά για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Δωδεκανήσου. Χατζησουλεϊμάν (3), Δρόσος, Γεωργιάδης και Γιώργος Κεφαλιανός (2) τα γκολ της ομάδας του Δημήτρη Χρυσόπουλου που έφτασε τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα και πάτησε ξανά στην κορυφή. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Κατταβιά λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σαλαμαστράκη στο 54’ για μαρκάρισμα πάνω στον Μαργαρίτη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν θέλοντας να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα τους έκανε πιο εύκολο το μεσημέρι. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γεωργιάδης από καλή θέση σούταρε βλέποντας την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 9’ ο Α.Ο Πυλίου πήρε προβάδισμα όταν από λάθος της άμυνας ο Χατζησουλεϊμάν που είχε πατήσει περιοχή πλάσαρε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Οι «βυσσινί» προσπάθησαν να βγάλουν συνεργασίας απ’ τις πλευρές, απείλησαν ξανά με τον Γεωργιάδη και στο 22’ κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Ο Μαργαρίτης πήρε την μπάλα απ’ τα δεξιά, είδε την κάθετη κίνηση του Χατζησουλεϊμάν που απέναντι απ’ τον Παπαβεργή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Η Κατταβιά προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, έφτιαξε λίγο καλύτερα τις γραμμές της όμως ήταν ακίνδυνη επιθετικά και οι γηπεδούχοι δείχνοντας υπομονή κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0 αφού και πάλι ο Μαργαρίτης «σέρβιρε» απ’ τα δεξιά στο 44’ για σκοράρει ο Χατζησουλεϊμάν με πλασέ στην κίνηση και να πετύχει έτσι και προσωπικό χατ-τρικ.

Στο δεύτερο μέρος η Κατταβιά απείλησε πρώτη με τον Σαλαμαστράκη στο 46’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Νασόπουλου να κάνει την προβολή με την μπάλα να περνά άουτ και ένα λεπτό αργότερο ο Α.Ο Πυλίου πέτυχε το 4-0. Ο Στεφανίδης βγήκε στα πλάγια, ο Δρόσος κινήθηκε σαν φορ στο πρώτο δοκάρι και πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαβεργή.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκλεψαν στον χώρο της μεσαίας γραμμής με τον Μαργαρίτη να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Γεωργιάδη που εύκολα πέτυχε το 5-0 για την ομάδα του.

Στο 54’ ο Παρχαρίδης έβγαλε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σαλαμαστράκη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαργαρίτη αφήνοντας έτσι την Κατταβιά με δέκα ποδοσφαιριστές. Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τον Δημήτρη Χρυσόπουλο να κάνει κάποιες αλλαγές τόσο στα πρόσωπα αλλά παρόλο αυτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν ακόμη δύο φορές.

Αρχικά ο Γιώργος Κεφαλιανός αφού προειδοποίησε με στο 70’ με τον πλασέ του να περνά άουτ, στην συνέχεια κατάφερε να κάνει το 6-0 μετά από κάθετη πάσα του Χατζησουλεϊμάν και δικό του διαγώνιο σουτ στην αριστερή γωνία.

Ο επίλογος γράφτηκε στο 84’ όταν ο Γιώργος Κεφαλιανός (ανήμερα τον γενεθλίων του) έκανε ένα μακρινό σουτ με τον Παπαβεργή να πέφτει στην αριστερή του γωνία αλλά να κάνεις λάθος εκτίμηση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το τελικό 7-0.

Ο κορυφαίος
Ο Χατζησουλεϊμάν αγωνίστηκε σαν «8άρι» πάτησε περιοχή και κατάφερε να σκοράρει 3 (!!) φορές στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας χατ-τρικ για πρώτη φορά στην ποδοσφαιρική του καριέρα ενώ έφτιαξε και το γκολ του Γιώργου Κεφαλιανού στο 6-0.

Στο ύψος του
Σε μια ημέρα που οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων πήγαν εξαιρετικά ο Μαργαρίτης συγκαταλέγεται στους κορυφαίους βγάζοντας τρεις ασσίστ στους συμπαίκτες του.

Χωρίς προβλήματα οι Παρχαρίδης, Αλέκος και Φραγκιαδάκης.

Α.Ο Πυλίου: Μιχαλάκης, Κεφαλιανός Μ., Νικήτας, Βλαντιμίροφ, Χατζηβασίλης (57’ Χατζηφούντας), Μικκιού (55’ Συνεσίου), Χατζησουλεϊμάν, Γεωργιάδης (73’ Τρικοίλης), Δρόσος, Μαργαρίτης, Στεφανίδης (60’ Κεφαλιανός Γ.)

Κατταβιά: Παπαβεργής, Δράμη, Διακάκης (85’ Κονόμη), Μαριεττάκης, Παπασταμάτης, Σαλαμαστράκης, Φράγκος (60’ Κώτης), Κούτσι (73’ Αυγέρης), Στεργιόπουλος (46’ λ.τ. Ζαγκότσης), Νασόπουλος, Πάπα.