Επιστροφή στις νίκες για την Δόξα Καρδάμαινας

Νοέμβριος 25, 2018

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Δόξα Καρδάμαινας που επικράτησε με 1-5 στην Κάλυμνο του Α.Ο Βαθύ για την 4η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων. Πης Γ., Πόγιας, Κουρζής Α., Χατζηαντωνίου και Τσέλα οι σκόρερ της Δόξας που είχε και χαμένο πέναλτι με τον Γιάννη Πη, ενώ για το Βαθύ που είχε τρεις αλλαγές στο πρώτο μέρος λόγω τραυματισμού είχε σκοράρει νωρίς στο ματς ο Σαγρές.

Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αφιέρωσαν τη νίκη στον αρχηγό της ομάδας Κώστα Μουνούχο που παντρεύεται σήμερα και στον Δαυίδ Κατσαρό που παντρεύεται αύριο.

Εικόνα
Οι γηπεδούχοι έχοντας και τον αέρα υπέρ τους στο πρώτο μέρος ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγρέ με την Δόξα στην συνέχεια να προσπαθεί να ισορροπήσει στο ματς και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Γιάννη Πη.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα αλλά ο Πης δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βαθύ ο οποίος μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε (πήγε στο νοσοκομείο για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες).

Η Δόξα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Πόγια πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το Βαθύ να έχει δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Σαγρέ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα στο ματς και δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Ο Αντώνης Κουρζής έκανε το 1-3 για την Δόξα Καρδάμαινας το παιχνίδι άνοιξε αρκετά και οι Χατζηαντωνίου και Τσέλα έδωσαν χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Στάθη Γκουντελίτσα.

Ο κορυφαίος
Ο Αντρέας Χατζηαντωνίου είχε πολύ καλή παρουσία για την ομάδα της Δόξας και απ’ τα πόδια του ξεκίνησαν πολλές επιθέσεις για τους φιλοξενούμενους.