Επέστρεψε στις νίκες ο ΔΙ.ΑΣ

Δεκέμβριος 10, 2018

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο ΔΙ.ΑΣ. (μετά την εντός έδρα ήττα από τον Ηρακλή) καθώς κέρδισε με 2-0 την Α.Ε.Κατταβιάς στο Ε.Α.Κ. για την 11η αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Θωνιάτης και Φονσέκα στο πρώτο μέρος. (Φώτο: Παναγιώτης Κεπέρης)

Το ματς
Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μόλις στο 4΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιμπαλί με κακό διώξιμο σημάδεψε το δοκάρι της ομάδας του. Τελικά ύστερα από την πίεση που άσκησαν στα καρέ του Παπαβεργή η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα. Ήταν στο 27΄ όταν ο Θωνιάτης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή πρόλαβε την έξοδο του Παπαβεργή γράφοντας το 1-0. Λίγο πριν την ανάπαυλα στο 44΄ ο Φονσέκα με μια λόμπα από το ύψος της περιοχής «κρέμασε» τον Παπαβεργή κάνοντας το 2-0 που και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα στην επανάληψη δεν διαφοροποιήθηκε με τον ΔΙ.Α. να ελέγχει και πάλι το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο 49΄ ο Χατζηφούντας Μ. πάσαρε στον Πη και αυτός από κοντά δεν σκόραρε με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Στο 73΄ απείλησαν εκ νέου με το σουτ του Δρόσου να κοντράρει στα σώματα και να φεύγει λίγο κόρνερ.. Πέντε λεπτά αργότερα η «κιτρινόμαυροι» βγήκαν στην κόντρα με τον Παραστατίδη ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ πλασάροντας πάνω στον Τσαραπατσάνη. Στο 81΄ ο Νασόπουλος έκανε το μακρινό σουτ με τον έμπειρο πορτιέρο να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα. Αυτή ήταν και τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα.

MVP
Ο Ματθαίος Θωνιάτης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο έμπειρος μέσος του ΔΙ.Α. πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας του και έδωσε πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου.