Επέστρεψε στις νίκες η Α.Ε Δικαίου

Δεκέμβριος 17, 2018

Η Α.Ε. Δικαίου επικράτησε εύκολα στην Κάλυμνο της τοπικής Ακαδημίας (78-57) και επέστρεψε άνετα στις επιτυχίες, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2018!

Στις νίκες και μάλιστα εύκολα επέστρεψε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στην Κάλυμνο με αντίπαλο την τοπική Ακαδημία. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έπαιξε καλά στο α’ ημίχρονο, ξέφυγε στο σκορ και μετά κάνοντας συντήρηση δυνάμεων επικράτησε με 78-57 της Ακαδημίας στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στον όμιλο νήσων της Α’ Κατηγορίας. Με πρωταγωνιστή τον Παντελή Τριτσάρη, που σταμάτησε στους 31 πόντους και έχοντας επίσης με διψήφιο αριθμό πόντων τους Παρβαντώνη, Δρόσο και Χατζηγιακουμή Γ., η Α.Ε. Δικαίου δεν είχε προβλήματα απέναντι στους νεαρούς αθλητές των γηπεδούχων. Η Α.Ε.Δ. θέλησε να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι και στο α’ δεκάλεπτο το σκορ ήταν ήδη 9-26 και στο ημίχρονο 25-48. Μετά χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες από τις δύο ομάδες, με τους Κώους να κλείνουν με νίκη το 2018.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-26, 25-48(ημ.), 42-70, 57-78

Διαιτητής: Μάγκος

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Σισώης 5(1), Ρεϊσης 6, Τρικοίλης Σ., Χειλάς 17(1), Τρικοίλης Μ. 5(1), Μιλάτος, Μάγκος, Εγγλέζος 5(1), Ρογαλίδης 2, Λαμπρινός, Χαντζάρας 9(3), Τσουκαλάς 8.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Βασιλείου 2, Δρόσος 11(3), Κοντός, Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης 31(2), Ζωίδης, Παρβαντώνης 12(2), Χατζηγιακουμής Δ., Χατζηγιακουμής Γ. 11(1), Αντωνόπουλος 4, Λώλος 1.

Πηγή: 12sports.gr